Školky hlásí nárůst případů koronaviru. Děti nemají hygienické návyky a snadno nakazí dospělé, říká Jágrová

Mateřské školy se stávají rizikem šíření nákazy koronaviru. Nárůst je patrný i z údajů Hygienické stanice hlavního města Prahy. Statistika k minulému pátku uvádí, že v přehledu škol a školních zařízení se v metropoli objevilo 117 případů onemocnění, z toho výskyt infekce hlásí 41 mateřinek. „Malé děti nemají základní hygienické návyky a navíc nemusí nosit roušky. Respirační infekce se tak mezi nejmenšími velmi snadno přenáší,“ říká pro EuroZprávy.cz šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Děti v mateřské školce, ilustrační foto

Problémy s hygienou jsou pro předškolní zařízení charakteristické. „U nejmenších jen těžko zabráníte, aby u nich nedocházelo ke kontaktu a udržovali předepsaný dvoumetrový rozestup. Proto zde dochází ke komplikacím,“ míní ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Koronavirus například donutil zavřít mateřskou školu v pražských Klánovicích. Onemocněl i tamní personál. „Celková bilance se vyšplhala na patnáct pozitivních zaměstnanců, z toho sedm s těžším průběhem a další tři zaměstnanci nemocní jiným respiračním onemocněním. V současnosti ještě probíhá testování rodinných příslušníků zaměstnanců, kterým se v mnoha případech onemocnění také nevyhnulo,“ píše na stránkách klánovické mateřské školy její ředitelka Dana Radinová.

Zařízení by mělo otevřít až v pondělí 4. ledna příštího roku. „Po dohodě s naším zřizovatelem, kterým je Městská část Praha-Klánovice, jsme dospěli k závěru, že školku do konce kalendářního roku 2020 již neotevřeme. Na provoz nemáme potřebné kapacity jak mezi pedagogy, tak hlavně mezi nepedagogickými pracovníky,“ vysvětluje Radinová, proč předškolní zařízení osiří.

Jágrová připouští, že mateřské školy by se mohly stát dalším ohniskem nákazy. „Určité riziko zde samozřejmě hrozí, protože děti žijí ve školce v určité komunitě, z níž pak jdou do své rodiny, kde mají sourozence, a tak se onemocnění může šířit.“ Podle lékařky je vše komplikované i tím, že předškoláci jsou bezpříznakoví, a tak více jak polovina dětí ve věkové kategorii 0 až 5 let nemá žádné obtíže. „Proto na nich ani nelze vypozorovat, že jsou infekční. Pokud tedy mají s dospělými těsnější kontakty, což je v tomto věku časté, tak je logické, že onemocnění snáze přenášejí,“ varuje.

Děti mají v sobě na viry protilátky, u koronaviru to však neplatí. „Koronavirus tady nikdy nebyl, a tak protilátky na něj těžko někdo může mít,“ vysvětluje Jágrová. U jiných virů ale jimi disponují. Expertka upozorňuje, že imunitní systém dětí zraje s věkem, ale později už není tak silný a ubývá. „Děti si běžně protilátky vytvářejí, ale záleží na tom, jak často se s infekcí setkají. Pokud se jedná o běžně vyskytující se respirační viry v populaci, pak je pravdou, že nemocnost u druhého stupně základní školy je výrazně nižší než u dětí na prvním stupni a u mateřských škol, protože ti starší se s viry už setkali a protilátkami tak disponují,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz  ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

V osmi okresech se budou žáci testovat na covid. Praha chce plošně…

25.10.2021 15:31 Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu…

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Související:

Právě se děje

reklama