Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu zdravotnictví nahlásilo 86 procent škol. Potvrdilo se v nich 111 případů nákazy. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Na celkové zhodnocení je podle něj potřeba počkat na výsledky ze zbytku škol a také z dalších termínů testování. Do základních a středních škol v ČR nastoupilo 1. září asi 1,4 milionu dětí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pořadu na sociálních sítích dnes uvedl, že k očkování se zaregistrovalo od konce srpna zhruba 4000 dětí.
"My jsme v té první vlně testování ve školách otestovali přes milion dětí. Data dohlásilo 86 procent škol, bohužel část nedohlásila, doufám, že se to ještě napraví," řekl ministr. Proč 14 procent škol výsledky testování zatím neposkytlo, nevěděl. "V tuto chvíli po první vlně testování máme konfirmovaných asi 111 pozitivních," uvedl. "Ještě možná se nějaká data dohlásí," dodal.
Předseda vlády označil za velice pozitivní, že se k očkování od 30. srpna zaregistrovalo 3858 dětí starších 12 let. První dávku má podle něj 66,1 procenta dospělé populace, další 3,5 procenta na ni čeká. Lidé se budou moci nechat očkovat jednodávkovou vakcínou při hromadných akcích, jakou budou například Dny NATO v Ostravě v polovině září.
První termín testování žáků ve školách byl první školní den, tedy ve středu 1. září. Prvňáci se mohli testovat 2. září. Do lavic usedlo podle odhadu ministerstva školství přibližně 967.100 žáků základních a 422.300 studentů středních škol. Do prvních tříd nastoupilo kolem 110.300 žáků.
Vojtěch připomněl, že budou ještě další dva termíny testů, a to 6. a 9. září. Preventivní testování na covid-19 ve školách se podle něj naplánovalo, aby se po letních prázdninách nerozšířila nákaza mezi žáky a školy se nemusely zavírat podobně jako v minulém roce. Ministerstvo školství ve svém manuálu pro školy na konci srpna uvedlo, že pokud bude ve školách v jednom okrese za první dva termíny testování více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, testování tam bude pokračovat do konce září, vždy jednou týdně.
Například v pražských školách podle dřívějších informací hygieniků odhalil preventivní screening na covid-19 ve školách 1. září 38 nakažených žáků. Testovalo se 67.896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní.
V případě, že žák test nepodstoupí, musí nyní nosit roušku i při výuce, nesmí zpívat či cvičit v tělocvičně a v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa. Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy, kteří si ale na rozdíl od žáků musejí testy zajistit sami. Pro žáky mají školy antigenní testy od státu, nebo se mohly rozhodnout zajistit si průkaznější PCR testy. Za jeden test PCR metodou dostanou od státu zpětně 200 korun.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Školství , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Adam Vojtěch (ANO)
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 1 hodinou
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 2 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková