Asi 20 studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu Univerzity Karlovy (UK) v Karolinu, chce na místě zůstat i přes noc na pátek. Žádají rezignaci rektora UK Tomáše Zimy, který se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu. Protestující studenti to dnes řekli novinářům. Univerzita Karlova má zhruba 45.000 studentů, mezi dvacítkou stávkujících na místě jsou i studenti z jiných škol.
Zima podle protestujících studentů svým jednáním diskredituje vědu v očích veřejnosti a využívá peněz k vlastnímu zviditelnění. "Proto jsme v případě UK nuceni nejprve požadovat jeho odstoupení, než může začít jakákoli konstruktivní debata o zapojení univerzity do řešení klimatické krize," přečetla jedna ze studentek z tiskové zprávy.
Studenti se také proto rozhodli pokračovat v okupační stávce v Karolinu, kde jsou od středy odpoledne, i přes další noc. Zatím není jasné, zda s tím bude vedení školy souhlasit. V noci na dnešek jejich pobyt v Karolinu umožnilo.
Prorektor Jan Konvalinka dnes studentům na tiskové konferenci řekl, že respektuje jejich právo vyjádřit názor, ale doporučil jim, aby se místo stávkování v Karolinu raději zapojili do diskusí akademických senátů svých fakult. Studenti uvedli, že mezi nimi nejsou jen posluchači Univerzity Karlovy, ale i jiných vysokých škol v Praze, Brně či Olomouce. Studují například umělecké, matematicko-fyzikální nebo humanitní obory.
Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima řekl, že neodstoupí.
Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili.
Protest studentů začal v úterý v budově Filozofické fakulty UK. Prostory vestibulu v Karolinu obsadili studenti ve středu odpoledne. Historická část budovy a administrativní část se na noc zavřely. Na studenty dohlížel vrátný. Podle Říhy i mluvčího UK Václava Hájka byl v budově klid. Hájek ČTK řekl, že nemá hlášení o žádných škodách.
Související
Policie zasahovala v budově FF UK. Podezření vzbudili dva lidé
Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
Univerzita Karlova , Tomáš Zima , studenti , Praha
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
Česko odpočítává první dny letošního prosince, během kterého se obchody znovu podřídí zákonu a během vybraných svátků zůstanou uzavřené. Na Štědrý den ale ještě na mnoha místech nakoupíte. Jeden z řetězců nicméně nechá prodejny ve středu 24. prosince uzavřené.
Zdroj: Jan Hrabě