V Královéhradeckém kraji uzavření škol kvůli koronaviru zásadně změnilo postupy pedagogů a žáků při výuce. Mimořádné opatření přimělo pedagogy ke kreativnějšímu přístupu, rodiče k většímu zapojení do přípravy dětí a studenty k větší samostatnosti, vyplynulo z ankety ČTK. Oslovené školy výuku na dálku zvládají, a to i díky zapojení on-line nástrojů.
"Všechno má své. Je možné, že učitelé, kteří si myslí, že všechno je důležité, po této zkušenosti přehodnotí přístup k výuce. Nechají děti více samostatně přemýšlet a tvořit. Připadá mi, že někteří učitelé až příliš lpí na detailech, které v dnešní době nejsou až tak podstatné," řekla ČTK zástupkyně ředitele ZŠ Komenského v Novém Městě nad Metují Irena Kupková.
Ve škole, která má 300 žáků, přišli s novými postupy. Při výuce škola používá různé výukové programy, na prvním stupni zavedla on-line přenosy. "Kolega vytvořil školní naučnou hru. Každý den dostávají žáci prvního i druhého stupně otázky z jednotlivých předmětů, sbírají body, neuvěřitelně to děti motivuje. Třídní učitelé jsou s žáky přes internet v neustálém kontaktu," řekla ČTK Kupková.
Za pozitivní považuje to, že nynější situace nutí žáky k aktivnějšímu přístupu a k samostatnosti. "Učí se vyhledávat, třídit informace, pracovat se zdroji, vybírat to důležité," řekla ČTK Kupková.
Situace na středních školách je odlišná v tom, že studenti nevyžadují takové zapojení rodičů, jako tomu je u žáků ZŠ. Středoškoláci také lépe reagují na on-line výuku. "Nezaznamenal jsem, že by někdo ze studentů neměl techniku, nabízeli jsme počítače k zapůjčení, ale nikdo to nevyužil. Není nikdo ze studentů, se kterým bychom nebyli v kontaktu," řekl ČTK ředitel Gymnázia J.K. Tyla v Hradci Králové Matěj Ondřej Havel.
Četnost on-line konferencí se studenty stoupá s vyššími ročníky. "On-line nástroje, jako jsou videokonference, využíváme obzvlášť u maturantů," řekl ČTK Havel.
Školy jsou kvůli epidemii koronaviru zavřené od 11. března. "Tato situace nás donutila ohmatat si v praxi on-line výukové nástroje, jedna třetina pedagogů s tím neměla praktickou zkušenost. Jsem přesvědčen, že nás to posune v modernizaci výuky," dodal Havel.
V Královéhradeckém kraji je více než 480 škol zřizovaných obcemi a krajem. Krajských je 72, z toho 54 středních.
Související
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
Školství , studenti , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Nástupce Václava Moravce není znám. Nový pořad ČT začne na konci srpna
včera
Jízda po dálnici zřejmě nezdraží. Poslanci podpořili klíčovou novelu zákona
včera
Pellegrini zavařil Babišovi. Vysvětlil, čemu se opravdu divili zahraniční lídři
včera
Republikánský senátor Graham zemřel kvůli problému s aortou
včera
Řidičům zdraží pohonné hmoty. Vládní strop definitivně končí
včera
Policie objasnila, jak to při Turkově nehodě bylo se značením
včera
CIA: Průměrná délka života ruského rekruta na bojišti je 30 minut. Vojáky decimují ukrajinské drony s AI
včera
Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít
včera
Trumpovo obvinění z volební manipulace se nesetkalo s úspěchem. Je to zápletka ze špionážního románu, píše tisk
včera
Zelenskyj prozradil důvody, které ho vedly k odvolání populárního ministra Fedorova
včera
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
včera
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
včera
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
včera
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
včera
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
včera
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
včera
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
včera
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
včera
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
včera
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
Pražští policisté ve čtvrtek večer zasahovali na jedné z ubytoven, kde došlo k útoku. Jeden z napadených zemřel, další utrpěl zranění. Po smrti je také útočník, jehož zneškodnili zasahující policisté. Případem se tak zabývá i policejní inspekce.
Zdroj: Jan Hrabě