Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování žáků, by pro případ potřeby měly zůstat ve skladech škol nejméně do konce října. Pokud by se testování žáků na koronavirus muselo obnovit, oznámily by to úřady nejpozději sedm dní předem.

Množství zbývajících zásob v jednotlivých školách chce úřad zjistit v nejbližších týdnech. Stále také ještě jedná s ministerstvem zdravotnictví o výjimce z testování pro školní plavání. Vyplývá to z informací, které dnes ministerstvo školství zaslalo do škol. Materiál má ČTK k dispozici.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu řekl, že platnost mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého se žáci na začátku školního roku třikrát testovali na covid-19, v pátek skončí. "Od 13. září proto nebude ve školách a školských zařízeních platit povinnost zajištění screeningového testování dětí a žáků," uvedlo dnes ministerstvo školství. Školy by si podle něj ale měly ponechat zásoby testů do konce října, protože v případě zhoršení epidemie nelze vyloučit obnovení povinnosti testování v některých regionech.

"V případě, kdy by bylo nezbytné obnovit povinnost screeningového testování ve školách, bude podle dohody MŠMT a ministerstva zdravotnictví tato skutečnost známá vždy nejpozději sedm dní před opětovným zahájením testování," sdělil úřad. Tato doba by se podle něj využila na přípravu a zajištění distribuce potřebných testů pro školy. V nejbližších týdnech chce i proto úřad zjistit, kolik testů v jednotlivých školách zbylo. Podle výsledků průzkumu by se pak podle něj rozhodlo o případném dalším zajištění testů nebo o vrácení testů ze škol do centrálních státních skladů.

Ministerstvo školství také školám sdělilo, že se s resortem zdravotnictví zatím nedohodlo, za jakých podmínek bude pokračovat školní plavání. Obecně pro návštěvu bazénů platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání. Už ve středu uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO), že se jedná o možnosti změny mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví tak, aby současné podmínky výuku plavání nekomplikovaly. "O dalším vývoji bude ministerstvo školství neprodleně informovat," sdělil úřad.

Loni bylo v plaveckých kurzech 200.428 dětí, bazény ale byly kvůli epidemii většinu školního roku zavřené. Pokud by se současné opatření nezměnilo, mohli by se žáci podle současných pravidel každý měsíc testovat dvěma testy metodou PCR a čtyřmi antigenními testy z veřejného zdravotního pojištění. Antigenní test je platný 72 hodin a průkaznější PCR test s výsledkem z laboratoře jeden týden. Preventivní testy lidé potřebují také jako prokázání bezinfekčnosti například pro návštěvu kulturních akcí a využití některých služeb. Testovat se nemusí očkování nebo lidé, kteří covid v posledních 180 dnech prodělali. Očkovat se mohou děti od 12 let.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo školství

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy