Platové tarify učitelů se od ledna zvýší o čtyři procenta. Zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách základ výdělku vzroste o deset procent. Na twitteru to oznámili ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr školství Robert Plaga (za ANO). Růst platů upravuje nařízení, které dnes schválila vláda.
Tarif představuje základ výdělku, k němu pak lidé dostávají příplatky a odměny. Původní verze nařízení počítala se zvýšením u učitelů o devět procent.
"Platové tarify příslušné platové stupnice byly navýšeny dle požadavku ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o čtyři procenta oproti původně navrhovaným devíti procentům," uvedlo ministerstvo práce v podkladech k nařízení. Podle nich ministerstvo školství minulý pátek dva dny po termínu pro podávání připomínek poslalo návrh s navýšením o čtyři procenta. "Tomuto požadavku bylo vyhověno," uvedl resort práce. Podle něj návrh nařízení dostala vláda bez rozporů.
Chystané navýšení platů učitelů o devět procent v září po vyjednávání o podobě rozpočtu oznámili ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Na devítiprocentním navyšování pro rok 2021 se dohodli už před rokem při sestavování střednědobého výhledu rozpočtu.
Podle Plagy se ale o devět procent má zvýšit suma na platy. Tarify se zvednou o čtyři procenta a zbytek peněz učitelé dostanou v odměnách. Víc by mělo být na osobní příplatky. Ministr uvedl, že "nadtarify" se zvednou v mateřské škole z 1000 na 1500 korun a na základní a střední škole z 1500 na 3000 korun. Na tiskové konferenci řekl, že se dvě třetiny celkové přidávané sumy rozdělí na odměny a příplatky a ředitelé tak mohou ocenit kvalitu učitelů.
pic.twitter.com/fFaUiW9ecz
— Robert Plaga (@RobertPlaga) December 21, 2020Školské odbory ČTK sdělily, že s nimi a se zástupci škol záměr ministerstvo školství nekonzultovalo. Resort neměl nic proti původně navrhovanému devítiprocentnímu navýšení ani v připomínkovém řízení, uvedl odborový svaz. Podle něj Plagův "nepochopitelný postoj" vede k narušení důvěry pedagogů a argument o poslání peněz v odměnách neobstojí. "Tyto složky platu se nevyplácí v průběhu roku, ale až v jeho závěru," uvedly školské odbory. Podle jejich šéfa Františka Dobšíka přitom učitelé i veřejnost dlouhodobě dostávají ujištění o "důstojném navýšení platů" pro příští rok.
Ze státního rozpočtu by na růst platů zdravotníků, učitelů a pracovníků v sociálních službách mělo být potřeba 4,63 miliardy korun i s odvody. Podle původního návrhu s devítiprocentním růstem učitelských tarifů to mělo být 10,1 miliardy korun. Z rozpočtů krajů a obcí by mělo do zvýšení výdělků dál putovat 1,43 miliardy a ze zdravotního pojištění 4,63 miliardy.
O deset procent by měl růst tarif lékařům, sestrám, hygienikům i ostatním pracovníkům ve zdravotnictví. Stejně by se měl zvednout i v sociálních službách. "To je výborná zpráva. V poslední možný termín to vláda schválila," uvedla Maláčová.
Ze státního rozpočtu by na přidání zdravotníkům, učitelům a v sociálních službách mělo být potřeba 4,63 miliardy korun i s odvody. Podle původního znění s devítiprocentním růstem učitelských tarifů to mělo být 10,1 miliardy korun. Z rozpočtů krajů a obcí by to mělo být dál 1,43 miliardy a ze zdravotního pojištění pak 4,63 miliardy.
Původní verze nařízení obsahovala dvě varianty. První počítala s navýšením tarifů zdravotníků a v sociálních službách o deset procent a učitelů o devět procent, druhá k tomu přidávala ještě čtyři procenta do základu výdělku všem ostatním zaměstnancům veřejného sektoru. Celkem by tak státní rozpočet vydal 13,8 miliardy navíc, samosprávy 3,55 miliardy a zdravotní pojištění pak 4,97 miliardy korun. Tato verze z nařízení vypadla.
Ministryně financí už dřív uváděla, že víc peněz by lidem mělo zajistit zrušení superhrubé mzdy a změna daní. Daňový balíček vrátil Sněmovně s úpravami Senát. Změna v daních představuje výpadek příjmů státu asi o sto miliard. Schválený rozpočet na příští rok s tím ale nepočítá.
Související
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
Vláda schválila schodek rozpočtu 310 miliard. Schválila růst platů ve veřejném sektoru, na obranu půjdou 2 % HDP
mzdy / platy , Zdravotnictví , učitelé , lékaři , Robert Plaga
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 1 hodinou
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 3 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
Tragickou nehodou dvou nákladních vozidel na Havlíčkobrodsku se od čtvrtečního dopoledne zabývá policie. Oba řidiči nepřežili čelní střet, po kterém došlo k uzavření důležité silnice. Příčina nehody je předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě