Školské odbory rozhodly rozšířit svou stávku plánovanou na 27. listopadu. Namísto původně navrhované hodinové stávky nyní některé školy oznámily, že přeruší výuku na celý den. Předseda školských odborů František Dobšík to sdělil redakci TN.cz.
Stávka, kterou odboráři připravují, postihne školství ve velkém rozsahu. Odborové protesty, zejména pracovníků, kteří nejsou pedagogy, budou nakonec rozsáhlejší, než se původně předpokládalo. Některé školy tak dne 27. listopadu, kdy jsou stávky naplánované, zůstanou zcela zavřené.
Původně byla stávka plánována pouze na jednu hodinu. Podle prvotního plánu měli odboráři přerušit práci v rozmezí od 12:00 do 13:00. To znamená, že většina žáků pravděpodobně zůstane doma.
Zatím není známo přesné množství škol, které se do stávky zapojí. Odbory momentálně připravují informace pro ředitele škol, které se budou stávky účastnit. Důležité je však poznamenat, že ne všechny zúčastněné školy budou pravděpodobně uzavřeny po celý den. Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ) Markéta Seidlová zdůrazňuje, že na některých školách může být výuka přerušena pouze částečně.
Odboráři, včetně učitelů a dalšího nepedagogického personálu, se rozhodli stávkovat zejména kvůli nesrovnalostem v platových podmínkách. Zatímco učitelům by měly být mzdy zvýšeny na 130 procent průměrné mzdy, další pracovníci škol, jako kuchařky, školníci, asistenti a administrativní pracovníci, toto zvýšení nedostanou. Jejich pracovní pozice nejsou dostatečně zajištěny, což podle odborářů povede k poklesu platech na pozicích, které jsou již nyní nedostatečně ohodnoceny.
Odborový předák Josef Středula se v úterý sešel s prezidentem Petrem Pavlem a zástupci vládních stran, kde představil důvody plánovaných protestů. Hlavními témata jednání s prezidentem byly protesty samotné a otázky spojené s vládním rozpočtem, konsolidačním balíčkem, důchody a energetikou.
Středula následně pokračoval do Strakovy akademie, kde měl jednat s představiteli vládní koalice. Odbory žádají zejména zvýšení mezd pro všechny pracovníky. Poslanec Jan Jakob (TOP 09) vyjádřil svou podporu vládě a kroky, které podnikla, včetně konsolidačního balíčku. Odboráři plánují nejen stávku, ale i demonstrace. Oznámili protestní pochod a demonstraci na Malostranském náměstí.
Stávka a protesty nejsou spojeny pouze s výškou mezd, ale zahrnují i hrozbu nárůstu cen elektřiny, otázky důchodů a nedořešené situace kolem minimální mzdy a další problémy.
Související
Školní rok v Česku skončí dříve, než se původně předpokládalo
Odstartovaly turnusy jarních prázdnin. Tady je velký přehled termínů
Školství , škola , Vysoké školy
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 1 hodinou
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 2 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 3 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 3 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 3 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 11 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 12 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
Americký prezident Donald Trump oznámil radikální změnu vojenské strategie v oblasti Blízkého východu. Ve svém prohlášení uvedl, že nařídil námořnictvu Spojených států zahájit blokádu všech lodí, které se pokoušejí vplout do Hormuzského průlivu nebo jej opustit. Tento krok přichází v době extrémního napětí, kdy se tato klíčová námořní cesta stala středobodem globálního konfliktu.
Zdroj: Libor Novák