Školy, školky, firmy i dopravci. V pondělí Česko ochromí stávka

V pondělí 27. listopadu se více než polovina členů odborů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zapojí do stávky proti krokům vlády. Odboráři z desítek svazů, kteří zastřešuje ČMKOS, se účastní stávky, kterou potvrdil předseda centrály Josef Středula na tiskové konferenci po sněmu ČMKOS v Praze. Stávkovat budou také učitelé a mnoho škol a školek tak bude zavřených.

Centrála zahrnuje přes 270 000 odborářů z 31 svazů. Josef Středula zdůraznil, že stávku již nelze odvrátit, a předpokládá účast i dopravních odborů, což by mohlo vést ke zrušení hromadné dopravy v části jižních Čech od půlnoci do poledne.

Původně plánovaly stávku čtyři svazy, ale přidaly se k nim další odbory, včetně dopravních, zdravotnických, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolského svazu.

"Zásadním způsobem se zvětšil počet těch, kteří se přímo zapojí do stávky... Počet v této chvíli a počet členů, které svazy zastupují, je v drtivé většině nad 50 procent členské základny ČMKOS," vedl Středula.

Odboráři kritizují vládní konsolidační balíček, plánované zvyšování důchodového věku, vysoké ceny energie, nezvyšování platů ve veřejném sektoru a vysokou inflaci. Stávku podporují také zbývající svazy ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO), která zahrnuje 12 organizací a zhruba 110 000 odborářů, včetně železničářských a lékařských odborů. Odbory automobilky Škoda Auto se také chystají připojit k stávce.

Stávkovat budou také školské odbory, přičemž některé školy namísto původně navrhované hodinové stávky přeruší výuku na celý den. Usilují o více peněz pro školství na příští rok.

Stávka, kterou odboráři připravují, postihne školství ve velkém rozsahu. Odborové protesty, zejména pracovníků, kteří nejsou pedagogy, budou nakonec rozsáhlejší, než se původně předpokládalo. Některé školy tak dne 27. listopadu, kdy jsou stávky naplánované, zůstanou zcela zavřené.

Původně byla stávka plánována pouze na jednu hodinu. Podle prvotního plánu měli odboráři přerušit práci v rozmezí od 12:00 do 13:00. To znamená, že většina žáků pravděpodobně zůstane doma.

Odboráři, včetně učitelů a dalšího nepedagogického personálu, se rozhodli stávkovat zejména kvůli nesrovnalostem v platových podmínkách. Zatímco učitelům by měly být mzdy zvýšeny na 130 procent průměrné mzdy, další pracovníci škol, jako kuchařky, školníci, asistenti a administrativní pracovníci, toto zvýšení nedostanou. Jejich pracovní pozice nejsou dostatečně zajištěny, což podle odborářů povede k poklesu platech na pozicích, které jsou již nyní nedostatečně ohodnoceny.

Související

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

Více souvisejících

Odbory Školství stávka

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy