Předseda opozičního SPD Tomio Okamura vyzval ANO, aby se společně obrátili na Ústavní soud kvůli vládnímu návrhu na nižší červnové zvýšení důchodů, který dnes po několika dnech obstrukcí schválila Sněmovna. SPD nemá dost poslanců, má jich 20, ale na podání k Ústavnímu soudu je zapotřebí nejméně 40 poslanců, řekl Okamura na plénu Sněmovny po schválení novely.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová na tiskové konferenci označila Okamurovu výzvu za výkřik do médií a zopakovala, že ANO má dost poslanců na to, aby se na Ústavní soud obrátilo samo.
Okamura opět vyzval zvoleného prezidenta Petra Pavla, aby zákon vetoval. Pavel již dříve uvedl, že se vyjádří po inauguraci, která se uskuteční ve čtvrtek. S Pavlem se chce setkat i hnutí ANO a hodlá ho přesvědčit, aby novelu vetoval.
"Pokud to pan prezident nezavetuje, určitě podáme ústavní stížnost," řekl na tiskové konferenci předseda ANO Andrej Babiš. Schillerová uvedla, že hnutí se již radilo s odborníky a že vidí velkou šanci na úspěch případného napadení zákona u Ústavního soudu. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) naproti tomu novinářům řekla, že podle ní novela zákona u Ústavního soudu obstojí.
Předseda klubu SPD Radim Fiala řekl novinářům, že v případě podnětu k Ústavnímu soudu by poslanci napadli projednávání zákona ve stavu legislativní nouze. Je přesvědčen, že legislativní proces provázela pochybení, kdy koalice prosadila hlasování v určenou dobu. Zákon je podle něj také do jisté míry retroaktivní. Pokud by se na Ústavní soud obrátilo hnutí ANO samo, míní Fiala, že se nestane nic. "A budeme doufat, že to napíšou správně a že to Ústavní soud podpoří," podotkl.
"Oni (hnutí ANO) už se vyjádřili minulý týden, že by si to chtěli podat sami. Já v tom vidím trochu politiku, ale já si myslím, že v tomto případě není možné politikařit," dodal Okamura.
Související

Poslanci mohou řešit rozpočet i v noci, opozice avizuje pozměňovací návrhy

Události Petra Nutila: Ignorace Okamury, auto zadara, čekání na palestinského Godota a objímání Řípu
Tomio Okamura , Alena Schillerová , Hnutí ANO , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , Poslanecká sněmovna , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Smrtelnou nehodu na dálnici D1 následovala další havárie na D2. Z cisterny unikl džus
před 39 minutami

Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny
před 2 hodinami

Mrazivé počasí vydrží i příští týden. Teploty klesnou až na -15 stupňů
včera

Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek
včera

Protest nabírá na obrátkách. Nemocnice kvůli nedostatku lékařů zavřou některá oddělení, Fiala chce jednat
včera

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036
včera

Szijjártó: Válka na Ukrajině není válkou Evropy, její členství v NATO podle spojenců nepřichází v úvahu
včera

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková
včera

NATO se obává hybridního útoku ze strany Ruska. Podle Finů už probíhá
včera

Erdogan označil izraelského premiéra Netanjahua za řezníka z Gazy
včera

Kuleba: Patová situace na bojištích na Ukrajině neexistuje, nemůžeme ustoupit
včera

První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku
včera

Putin neuzavře mír na Ukrajině před prezidentskými volbami v USA. Výhra Trumpa může válku změnit
včera

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna
včera

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun
včera

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
včera

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka
včera
V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta
Ve věku 99 let zemřel americký miliardář Charlie Munger, který dlouhá léta působil jako pravá ruka podnikatele Warrena Buffetta.
Zdroj: Libor Novák