Praha – Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček je v posledních týdnech v centru pozornosti především kvůli kauze Peroutka. Dlouhodobě mu ale je vytýkána jeho minulost, kdy působil v komunistickém tisku Haló noviny. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz se rozpovídal o tom, jaká vlastně je jeho práce.
Jiří Ovčáček se netají tím, že sbírá vtipy o své osobě a karikatury, na kterých ho zvěčnili různí autoři. Na svém facebookovém profilu se pyšně chlubí novými kousky. Mediální pozornost si neužívá, bere ji spíše jako součást své práce.
Kauza kolem Peroutky prý propukla zpočátku nenápadně. „Je třeba znát genezi celé věci: pan prezident pronesl v lednu zásadní projev na konferenci o holocaustu, v němž uvedl dílčí příklady selhání intelektuálů v kritických okamžicích dějin, včetně článků Ferdinanda Peroutky z roku 1939 Hitler je gentleman. Zhruba po týdnu se ozvalo Sdružení Ferdinanda Peroutky a tím rozpoutalo celou tuto záležitost," popisuje Ovčáček pro Aktuálně.cz, jak podle Hradu aféra vypukla. Následně se sám mluvčí prezidentovi nabídl, že inkriminovaný text vypátrá.
Celou kauzu považuje za užitečnou už jen proto, že se o díle Ferdinanda Peroutky debatuje. „Bylo to pro mě překvapením, když jsem začal procházet Přítomnost z roku 1939 a nalézal ty texty, které byly teď publikovány na našich webových stránkách," přiznal Ovčáček. O existenci článku Hitler je gentleman se prý chce přesvědčit sám. Pokud se tak nestane do června, pátrání bude ukončeno.
I Ovčáčkovi je předhazována jeho novinářská minulost, kdy působil jako redaktor Haló novin. „Není to období, na které bych byl dnes hrdý, ale zaráží mě, že když jsem nastoupil do pozice tiskového mluvčího, tak to proplulo, a jako velké téma se to objevilo až teď," diví se hradní mluvčí.
Prý v té době nebyl fascinován komunismem, nebyl ani členem strany. „Prostě jsem si splnil svůj sen na špatném místě. Chtěl jsem pracovat v novinách, objevil jsem inzerát, tak jsem se na něj přihlásil. Působil jsem tam, tuším, necelé dva roky," popisuje svoji kariéru Ovčáček a dodává, že tímto obdobím se chlubit nemůže.
„ Není to moje výkladní skříň, ale je to životní zkušenost, nezříkám se jí, ale nejsem na ni pyšný," dodává mluvčí s tím, že šlo spíše o mladickou nerozvážnost. Poté nastoupil do Blesku. „Blesk byla velmi užitečná a zajímavá zkušenost, protože mi to umožnilo poznat i jiné stránky novinářské profese, naučil jsem se například lámat stránky. Na práci v Blesku velmi rád vzpomínám. Bylo to velmi zajímavé období," přiznává Ovčáček.
Když pak přišla možnost práce v PR oddělení Úřadu vlády v době premiéra Jiřího Paroubka, bral to Ovčáček jako výzvu. To stejné říká i o práci pro Miloše Zemana. „Rozhodně to není nuda. Je to tvůrčí práce, vyžaduje mikroanalýzy situace, rychlé rozhodování. A už ten fakt, že víte, že uděláte-li chybu, můžete rychle skončit, je velmi zajímavým faktorem v tom rozhodování," dodal mluvčí Hradu.
Související
Podle očekávání. Ovčáček se stal členem jedné z mediálních rad
Jiří Ovčáček figuruje v plánech hnutí ANO. Poslanci ho navrhují do jedné z rad
Jiří Ovčáček , Miloš Zeman , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 1 hodinou
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 2 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
včera
Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána
včera
Trump otočil. Už to není Putin, tentokrát je podle něj překážkou míru Zelenskyj
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek znovu vyzval ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského, aby uzavřel dohodu s Ruskem. V rozhovoru pro server Politico Trump prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je připraven dosáhnout shody. Podle šéfa Bílého domu se musí Zelenskyj chopit iniciativy a zajistit, aby byla dohoda hotová.
Zdroj: Libor Novák