Praha - Pražský arcibiskup Dominik Duka dnes přivítal u oběda bezdomovce, seniory, uprchlíky, lidi postižené, osamělé a na okraji společnosti.
Jako tradičně se podávala polévka s játrovými knedlíčky, svíčková nebo pečená kachna se zelím a knedlíkem. Jako dezert pak vánoční cukroví a ovoce. Pro každého hosta byl připraven vánoční balíček s dekou, šálou, teplými ponožkami či hygienickými potřebami.
Ke společnému obědu bylo pozváno 380 lidí, starala se o ně stovka dobrovolníků. Někteří dobrovolníci servírovali a jiní usedli za slavnostně prostřený stůl spolu s hosty.
Oběd na Boží hod vánoční uspořádalo letos pošestnácté celosvětové hnutí katolické církve komunita Sant ́Egidio. Hosté zasedli ke stolům v sále kardinála Berana v Arcibiskupském paláci na Hradčanech, v sále kapucínského kláštera v Loretě a v klášteře františkánů při Panně Marii Sněžné.
"Krásný vánoční den vám přeju," uvítal kardinál ve slavnostním černém rouchu své hosty v Arcibiskupském paláci a popřál jim, aby ve vzájemné pohodě a porozumění strávili u svátečního oběda společné chvíle.
Připomněl, že Kristus sám neměl často kam hlavu složit a byl odkázán na porozumění a pochopení. "Toto pochopení pro vás jako církev máme. Na druhé straně bych vás také chtěl poprosit, abyste se, pokud je to možné, snažili abyste se mohli vrátit ke svým rodinám, najít cestu, abyste nemuseli už strádat," řekl přítomným. Společně se pak se všemi pomodlil otčenáš, obešel všechny stoly a s každým hostem si přiťukl sklenkou šampaňského a podal si ruku.
Související
OBRAZEM: Zazněly modlitby za Sněmovnu i dobré vztahy se Slovenskem. Česko se rozloučilo s Dominikem Dukou
Česko se loučí s kardinálem Dominikem Dukou zádušní mší ve Svatovítské katedrále
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 3 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Ačkoliv se o víkendu denní maxima přehoupnou přes bod mrazu, v noci budou teploty nadále citelně klesat, ukazuje předpověď ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák