Vejprty - Obyvatele třítisícových Vejprt středeční nehoda autobusu stmelila. Rodiče školáků si vzájemně pomáhají, například s odvozem dětí z nemocnic. Řada zaměstnavatelů dokonce dala rodičům volno. Velkou solidaritu ale projevují i samotné děti, které se podporují a přejí si rychlé uzdravení.
Jedenáctiletá Nikola, přestože při nehodě autobusu sama utrpěla zranění, má teď strach hlavně o spolužačku. Dopadla hůře než ona a zůstala v nemocnici. Nikola jí nakreslila obrázek, aby se rychleji uzdravila. "Dozvěděli jsme se, že má propíchlý plíce. A držím jí palce, aby se uzdravila," řekla Nikolka.
Zraněné děti na dnešek špatně spaly. I jedenáctiletá Lucie, která má poraněný obličej a naraženou krční páteř. "Ani jsem moc nespala, protože mě to bolelo," popsala Lucka. "Tak se mi to furt motalo hlavou, nemohl jsem usnout. Furt se mi o tom zdálo. A je to hnusný to zažít," vypověděl další zraněný školák Václav.
Psychicky na tom děti skutečně nejsou nejlíp. A není divu. Vzpomínky na nehodu se jen tak lehce nedají hodit za hlavu. "Sestřenice byla u okna, takže ona dostala, schytala první ránu," vypráví Nikola.
Pomáhají si i rodiče zraněných dětí. Hromadně odváží školáky propuštěné z nemocnic nebo na kontrolu k lékařům. Ani škola nezůstává pozadu. Ředitel potvrdil, že žádné z dětí z havarovaného autobusu ve škole nebylo. Snaží se pomáhat rodičům a snaží se, aby nehoda nenarušila chod školy.
Ředitel komunikuje s rodiči a snaží se s nimi řešit aktuální problémy. Třeba co bude s věcmi dětí. "To nám ráno bylo řečeno, že teď jednají s policií, jestli to policie předá škole, pak škola nám," spekuluje otec zraněné školačky.
Děti ve středu na prohlídku Pražského hradu nedojeli. Už včera jim prezident Zeman popřál uzdravení a pozval je do Prahy znovu. "Jako že jo, jela bych, ale né autobusem. To bych radši šla pěšky," říká na to zraněná Lucie.
Související
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
Na jihu Čech havaroval autobus s cizinci. Zraněných je přes deset lidí
Aktuálně se děje
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
včera
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
25. června 2026 21:03
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
25. června 2026 19:55
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
Záchranné týmy naléhavě směřují k poničenému severnímu pobřeží Venezuely, kde téměř současná zemětřesení proměnila desítky budov v trosky. Panují obavy, že si katastrofa vyžádala tisíce lidských životů. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že ministerstvo obrany pomůže s nasazením vyhledávacích a záchranných složek v zasaženém regionu.
Zdroj: Libor Novák