Nelíbí se vám to? Tak vymyslete něco lepšího nebo držte hubu! Bývalý politik se rozjel kvůli volbě prezidenta

Praha – Před několika dny byla v Kroměříži založena celostátní občanská iniciativa Peloton, který si klade za cíl podporovat při příští prezidentské volbě demokratické kandidáty. Skupina vydala takzvanou Kroměřížskou výzvu, která už vyvolala rozruch. Výzvu podepsal i český politik, vysokoškolský učitel, filosof a signatář Charty 77, někdejší předseda ODA a bývalý poslanec i senátor Daniel Kroupa. Ten teď kritikům výzvy a celé iniciativy poslal ostrý vzkaz.

„Šestadvacet let jsme se přeli o to, jakou chceme svobodu a jakou demokracii. Nyní jsme se dostali do situace, kdy hrozí, že naše demokracie i svoboda budou ohroženy. Kroměřížská výzva je právě ten dokument, který se snaží probudit v naší veřejnosti zájem o věci veřejné, abychom tu svobodu a demokracii pro naši budoucnost zachránili," uvedl Kroupa k tomu, proč vlastně tento manifest podepsal.

Po zveřejnění výzvy se objevila celá řada kritiků, mezi nimi třeba mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který uvedl, že /podpora od této výzvy bude pro vybrané prezidentské kandidáty polibkem smrti". Právě jemu i dalším negativním hlasům teď Kroupa pře sociální sítě poslal velmi otevřený vzkaz.

„Lidé se mě ptají, proč jsem se v Kroměřížské výzvě spojil s notorickými aktivisty já, politický pasivista, který nehodlá kandidovat ani na prezidenta ani na poslance. Odpověď je prostá. Je to dosud nejlépe promyšlená a připravená iniciativa, která má potenciál změnit politické poměry," říká o celé snaze aktivistů.

„Jak? Nejprve vytváří po republice síť 'kruhů důvěry', složených z lidí podobného hodnotového zaměření, kteří se znají, mohou si důvěřovat a jsou ochotní něco dělat. Tak vznikne komunikační platforma, která umožní pelotonu prekých kandidátů v jednotlivých regionech prezentovat své názory a schopnosti oslovit s nimi širší veřejnost. Nu a nejúspěšnějšího z nich pak celá iniciativa podpoří ve volbách. A tím to skončí? Nemusí. O tom, co bude dál rozhodnou členové," popisuje Kroupa jak by celá věc vypadala v praxi.

„Možná, že se v průběhu vítězné či prohrané kampaně vynoří noví političtí lídři schopní vytvořit nové politické hnutí či stranu, nebo podpořit některou ze stávajících. Takovým rád pomůžu, pokud budou sdílet hodnoty svobodné a demokratické společnosti. Už jsem pro ně napsal manifest! A pro ty, kterým se Kroměřížšská výzva nelíbí mám také radu: vymyslete a vytvořte něco lepšího. Nebo držte hubu!" poslal kritikům poměrně drsný vzkaz Kroupa.

Související

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.
Ve Vladislavském sále Pražského hradu se konala inaugurace Petra Pavla. (9.3.2023) Prohlédněte si galerii

Sledovali jsme ONLINE: Petr Pavel složil slib, je novým prezidentem České republiky

Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastnili poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Více souvisejících

prezident čr Daniel Kroupa Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Aktualizováno před 50 minutami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy