O Merkelové se bude psát s uznáním. Německo může být pro Česko vzorem, tvrdí Okamura

Praha – Do Prahy dnes poprvé od svého opětovného jmenování do funkce v prosinci 2013 přijede německá kancléřka Angela Merkelová. Mnozí ji proklínají kvůli její migrační politice a nemohou jí přijít na jméno. I proto ji v Česku „přivítají“ skupiny jejich odpůrců. Stejně tak ji ale někteří považují za velkou osobnost, která jedná odvážně. Mezi ty druhé patří také Hayato Okamura, bratr staršího a známějšího Tomia Okamury.

„Zítra má - opět po několika letech - navštívit naši zemi kancléřka Spolkové republiky Německo paní Angela Merkelová. Je velkou osobností současné politiky, a to nejen evropské. S rozvahou, s rozmyslem, odvážně a s potřebnou pevností a vytrvalostí vede už řadu roků Německo - a do značné míry celou jednotnou mírovou Evropu," psal den před návštěvou na Facebooku Hayato Okamura, silně věřící křesťan a vystudovaný teolog, který se angažuje v pomoci uprchlíkům.

Na rozdíl od svého bratra Tomia k německé političce chová úctu. „Vysoce inteligentní žena, původně vynikající přírodovědkyně, která v mládí část studií absolvovala i v Praze. Dcera evangelického teologa a pastora, jež vyrostla v rodině na faře a tradiční evropskou identitu má zažitou osobním způsobem - křesťanská tradice pro ni není jenom nyní náhle a spěšně vyjadřovaným povrchním postojem," vysvětluje.

„Není Bohem, ale pouze člověkem - který se snaží orientovat se a jednat ve složitých situacích, před něž je stavěn, podle svého svědomí - a samozřejmě se může v něčem mýlit. Můžeme s ní v lecčems nesouhlasit - ale je nepochybné, že na sebe v nesnadném období evropských dějin, v naší současnosti, odvážně vzala odpovědnost za vedení velkého společenství lidí v Německu a v celé naší sjednocené mírové Evropě," hodnotí její působení Okamura.

Chování kancléřky podle něj ocení i další generace. „Tato neobyčejná žena si jednoznačně zaslouží náš respekt a úctu. Ne náhodou je její osobnost, její v mezích nynější komplikované mezinárodní situace rozumná a v podstatě morálně, křesťansky založená politika trnem v oku Putinově vládě v Rusku. O Angele Merkelové se bude, myslím, vyprávět a psát s uznáním ještě po desetiletích. Je opravdovým, autentickým lídrem dnešní Evropy a nejvýraznější, nejlepší křesťanskodemokratickou političkou současného světa," myslí si.

„Jí vedené Německo - se svojí zavedenou, dobře fungující demokracií, a také se zkušeností dalekosáhlého, upřímného a hlubokého vyrovnání se s vlastní temnou minulostí nacistické (a ve východní části země i komunistické) totality, nám v české zemi může být vzorem, oporou, přirozenou spojnicí k vyspělému Západu, kam historicky po právu náležíme," dodává Hayato Okamura.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová Hayato Okamura Německo

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy