Kosmonaut Feustel pro EZ: Věřím, že jednoho dne lidé budou žít i na jiných planetách

Americký kosmonaut Andrew Feustel zavítal do České republiky na pozváni Akademi věd České republiky. Do Brna zavítal i se svou manželkou Indirou Feustelovou, která hovoří plynně česky jelikož její rodina je s moravskou metropolí pevně svázána..

Do Brna kosmonaut dorazil symbolicky na Mezinárodní den kosmonautiky, který je spjat s letem prvního člověka mimo planetu Zemi Jurije Gagarina 12. dubna 1961. Na návštěvu Česka si kosmonaut vyhradil dostatek času, aby stihl navštívit nejen Prahu, ale i největší moravská města. Se zájemci diskutoval také v Olomouci a v Ostravě. Čeká ho ještě návštěva Terezína, v roce 2018 měl sebou v kosmu také kresbu židovského chlapce Petra Ginze „Měsíční krajina“, kterou nakreslil během pobytu v terezínském ghettu, dva roky na to židovský chlapec zemřel.

Andrew Feustel se zapsal do povědomí nejen jako úspěšný astronaut, ale také svým vřelým vztahem k České republice, který není jen deklarovaný. Dokázal ho během svým výprav do vesmíru. V roce 2009 si do raketoplánu Atlantis přibalil sbírku Jana Nerudy Písně kosmické. Při jeho dalších výpravách v roce 2011 a 2018 mu společnost dělal plyšový Krtek astronaut, speciálně vyrobený právě v Brně.

Vztah astronauta k Česku není vůbec náhodný. Rodina jeho manželky Indiry Feustelové pochází z Čech, přesněji řečeno z Moravy. Indira Feustelová svůj vztah k městu připomněla i v Brně. "V mém srdci mám velké místo pro Brno. Moje maminka se narodila ve Znojmě a když ji bylo 13 let přestěhovali se s rodinou do Brna. Mnohokrát jsem tady byla s dědečkem a babičkou.“

Město je důvěrně známé i kosmonautovi, jelikož ho v minulosti již navštívil. „Jsem rád, že tady rozumím většině toho, co se česky řekne. Musím potvrdit, že srdce mé manželky je skutečně tady v Brně. Když jsem byl poprvé v Česku v roce 1991, tak moje první zkušenost s touto zemí pocházela právě odsud z Brna. I já mám pro město místo v srdci,“ řekl kosmonaut Andrew Feustel, který česky docela rozumí, i když česky obvykle nehovoří.

Andrew Fesutel si nenechal ujít návštěvu Masarykova okruhu, jelikož je velikým fanouškem motosportu. Na dráze si pořídil astronaut řadu fotografií. 

Zájmy a koníčky kosmonauta zajímaly i EuroZprávy.cz. Co jiného by mohlo být oblíbenou četbou kosmonauta než science-fiction? „Mám velmi rád science-fiction a bylo mou inspirací a motivací již od dětství, právě díky tomu jsem začal o vesmíru a cestování do kosmu přemýšlet a přivedlo mě to k mému snu do vesmíru cestovat,“ odpověděl kosmonaut.

Další dotaz EZ směřoval na možnost života lidí mimo planetu Zemi. "Já věřím, že jednoho dne lidé budou žít i na jiných planetách a budou se procházet po jiných površích, než je ten zemský.“

Víra kosmonauta Feustela v život mimo planetu zaujala i jeho manželku Indiru. „Já mám planetu Zemi velmi ráda a i když doufám, že lidstvo dosáhne takového pokroku, aby se mohlo běžně do kosmu cestovat, zároveň doufám, že planetu Zemi nezničíme, aby cestování mimo ní nebylo nutností, ale spíše příležitostí,“ připomněla závažné ekologické problémy současnosti manželka amerického kosmonauta v češtině.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Thomas Pesquet a japonské agentury JAXA Akihiko Hošide zahájili pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) věnovanou hlavně přípravě k instalaci dalších nových solárních panelů. Plánovaná délka jejich pobytu venku je šest hodin a 30 minut.
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Kosmonauti objevili na ruském modulu ISS trhliny

Ruští kosmonauti objevili při kontrole ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nové trhliny. Jsou sice jen na povrchu, ale zřejmě se časem mohou šířit. Agentuře RIA Novosti to řekl generální konstruktér ruské kosmické korporace RKK Eněrgija Vladimir Solovjov. Prodlužovat využívání ruského segmentu stanice po roce 2025 pokládá za riskantní.

Více souvisejících

astronauti Andrew Feustel (astronaut) Brno USA (Spojené státy americké) vesmir

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy