Varnsdorf - Dav obléhající přístupové cesty k romské ubytovně Sport na okraji Varnsdorfu se po 19.00 začal postupně rozcházet. U policejních kordonů přehrazující jednotlivé komunikace už zůstávají jen skupinky nejvytrvalejších křiklounů.
Někteří přebíhají bočními ulicemi od jednoho zátarasu k druhému a hledají skulinu jak proniknout k ubytovně. Před ní postávala asi stovka dospělých Romů, ženy a děti se na ulici dívají z oken. S oběma stranami konfliktu diskutovali členové policejního antikonfliktního týmu i řadoví policisté. Nejčastěji padaly otázky typu: Proč chráníte je a ne nás? Kdybyste tu byli častěji, nic takového by se nemuselo stát.
"Zatím jsme předvedli pět lidí, kteří se dopouštěli přestupků proti veřejnému pořádku a občanskému soužití, útočili na policisty nebo kopali do policejního auta, neuposlechli policejní výzvy. Shromáždění bylo neohlášené a tedy nelegální, policie proti němu mohla zásáhnout hned zpočátku, ale vzhledem k tomu, že v davu byly ženy i děti, snažili jsme se vyhnout násilí. Policejní opatření stále trvá, ukončíme ho, až bude ve městě klid," řekla policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
"Večer byli předvedeni další dva muži. Ti nebudou stíháni za přestupek, ale za trestný čin napadení úřední osoby, prali se s policisty. Vyšetřování je ale na počátku, přesná kvalifikace jejich činu ještě nebyla stanovena a obvinění zatím nepadlo," dodala Hrubešová.
Mezi zadrženými byl opět Lukáš Kohout, někdejší falešný asistent poslance Kavana, který organizoval jeden z pochodů, vyvolával v davu emoce a předváděl se před médii. Policie ho řeší již za přestupek, kterého se dopustil při páteční demonstraci.
Sobotní shromáždění zpočátku vypadalo klidné, na náměstí E. Beneše se sešlo na dvě stě lidí, ale právě Kohout vyzval dav k pochodu na Romy. Velmi rychle se počet účastníků zvýšil na více než tisic. Lidé cestou k romským ubytovnám u červeného kostela a Sport vykřikovali hesla: Češi pojďte s námi, Na cikány, Cikáni do práce. V davu byli kromě agresivních mladíků také dospělí lidé, ale hlavně velmi mladí a také rodiče s dětmi nebo těhotné ženy. Policie postupně vytvořila několik kordonů, lidé se je různě snažili obejít, policisté se rychle přeskupovali a podařilo se jim dav rozdělit do několika skupin. Připraveno bylo i vodní dělo, nad městem létal vrtulník, policisté měli k dispozici i vozy se sledovací a záznamovou technikou.
Nejvážnější potyčka se strhla u mostu přes Mandavu, kde skupina nejagresivnějších účastníků zaútočila na policejní kordon a prorazila ho. Přímo k ubytovně Sport se však žádní útočníci nedostali.
Situace ve Varnsdorfu se zřejmě hned tak neuklidní: na příští sobotu ohlásila další demonstraci Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Její stoupenci by se měli sejít v tento den také v Rumburku a Novém Boru.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 1 hodinou
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 2 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 3 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 4 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 5 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 7 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 9 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Zdroj: Jan Hrabě