Demonstrace proti Romům: Strach v Břeclavi roste, čeká se až 2000 lidí

Břeclav - Břeclav se pomalu ale jistě chystá na nedělní protestní průvod. Toho by se podle odhadů mělo zúčastnit na 2000 lidí. A tak jsou problémy nasnadě.

Přes nevůli mnoha místních se zde ukáží i příznivci krajní pravice. A to včetně členů Dělnické strany sociální spravedlnosti a její odnože Dělnické mládeže. Poslední jmenovaní se nakonec, shodou okolností, stali organizátory jednoho z ohlášených  pochodů.

Připomínám, že napětí ve městě vygradovalo, když byl skupinkou mladých Romů napaden patnáctiletý chlapec. Po brutálním útoku skončil v nemocnic s těžkými zraněními. Lékaři mu dokonce museli odebrat ledvinu.

A tak se město připravuje na nejhorší. Technické služby města již vyrazili do ulic před průvodem. A to proto, aby se z cesty průvodu odklidilo vše, co by se mohlo stát nástroji při případných nepokojích. Na trase průvodu tak mizí koše, popelnice, stojany na kola a podobně. V přepokládaném čase průvodu nebude dotčenými ulicemi jezdit městská hromadná doprava. Všechny autobusy odjíždějící běžně z vlakového nádraží budou jezdit z nádražní autobusového. Dokonce zůstane zavřené i místní muzeum a galerie a také synagoga.

Zítřek bude perný i pro policii. Podle některých zdrojů dohlédne na bezpečnost a pořádek až 400 mužů zákona. Chybět nebude ani speciální pořádková jednotka s monitorovacím vozidlem. V pozoru budou samozřejmě i zdravotníci.

Zajímavě pak vypadá počin Iniciativy nenávist není řešení, ta až do června nahlásila jako místa demonstrací všechny ulice, kde bydlí větší Romská komunita. To proto, aby se některý z dalších pochodů nemohl konat právě v těchto místech. Konkrétně se jedná o ulice: Na Zahradách, nám. Petra Bezruče, nám. Svobody, Sovadinova, Riegrova, Krátká, Husova, Hrnčířská, Stromořadní, Lednická.

Město Břeclav pak zveřejnilo k nedělnímu pochodu tyto informace:

Trasa akce Dělnické mládeže a Břeclavanů: nádraží – sady 28. října – J. Palacha – 17. listopadu – nám. TGM a zpět

Časový harmonogram:                              

Dělnická mládež má nahlášený termín shromáždění od 9 do 20 hodin v neděli 22. 4. 2012          

12.30                                 předpokládaný začátek  (15 – 20 minut a přesun po trase)

13.15 – 14 hodin                 shromáždění před radnicí, prostor na proslovy

14 – 15 hodin                     předpoklad návratu k nádraží

15 hodin                            předpoklad ukončení pochodu

 

Už dnes je jasné, že tento pochod nevyřeší současné problémy s Romskou komunitou. Agrese z řad mladých Romů totiž, podle místních, neustále roste a tak jeden pochod nestačí. Město sice slibuje rozšíření kamerového systému ale ani  to není lékem na potíže. Tu správnou medicínu pro problémové město nezná totiž v současné době nikdo. Většina obyvatel však volá po represích pro nepřizpůsobivé. A to by snad mohlo platit na všechny, kteří nedodržují zákony, a nejen v Břeclavi…

Související

České Budějovice

Česká města kvůli koronakrizi mění plány. Ubytovací poplatky se zvyšovat nebudou

Města v Česku příští rok ubytovací poplatky většinou nezvýší, případně dokonce vůbec nezavedou, ačkoli to některá původně plánovala. Důvodem je podle ankety ČTK mezi představiteli měst koronavirová krize. Výrazné zvýšení chystají jen některá města v horských či lázeňských oblastech. Od ledna 2021 obce mohou ze zákona stanovit vyhláškou výši poplatku až na 50 korun za osobu na den.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Břeclav rozdává seniorům dezinfekci zdarma

Břeclav rozdává seniorům dezinfekci zdarma, jde celkem o 3000 lahviček. V centru je rozdávají dobrovolníci, k mání jsou i v obchodech. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí radnice Jana Pelcová.

Více souvisejících

břeclav Demonstrace Romové

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 11 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy