Města v Česku příští rok ubytovací poplatky většinou nezvýší, případně dokonce vůbec nezavedou, ačkoli to některá původně plánovala. Důvodem je podle ankety ČTK mezi představiteli měst koronavirová krize. Výrazné zvýšení chystají jen některá města v horských či lázeňských oblastech. Od ledna 2021 obce mohou ze zákona stanovit vyhláškou výši poplatku až na 50 korun za osobu na den.
Například turisty vyhledávaná Kutná Hora ve středních Čechách poplatek ponechá na 21 korunách. Za letošní sezonu dokonce naopak ubytovatelům část vybraných peněz kvůli pandemii covidu-19 vracela, řekla ČTK místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu). Jiná situace by podle ní byla, kdyby turismus fungoval a do města přijelo 1,2 milionu návštěvníků jako v normální sezoně. "Pak bychom zvedání poplatku třeba řešili," řekla.
Ani České Budějovice neplánují zvýšení poplatku, který je nyní 15 korun. "Doba není příliš příznivá," řekl primátor Jiří Svoboda (ANO). Ani turisticky nejvyhledávanější města Vysočiny, Telč a Nové Město na Moravě, poplatek nezvýšila. V Telči činí 20 Kč a v Novém Městě 21 Kč za den. "My nezvyšujeme i s ohledem na to, že podnikatelé v cestovním ruchu jsou dost postižení koronakrizí," řekl novoměstský starosta Michal Šmarda (ČSSD).
Na jižní Moravě ve Znojmě, kam letos v turistické sezoně přijelo přes 80.000 lidí, zůstává poplatek na deseti korunách. Ani Mikulov neplánuje zdražovat. "Nechceme podnikatelům zhoršit už tak složitou situaci. Zůstává 21 korun," řekl starosta Rostislav Koštial. V Pasohlávkách zůstane poplatek na 20 korunách. "Chceme, aby k nám lidé nadále přijížděli, a proto nebudeme zvyšovat náklady spojené s ubytováním víc, než je nezbytně nutné. Netratíme na tom," uvedla starostka obce Martina Dominová. Ve Vyškově třeba poplatek už delší dobu vůbec nevybírají.
Na 25 korun zvýší poplatek Břeclav. "Celý výtěžek, odhadem zhruba 90.000 korun, půjde na nově vypsaný dotační titul Cestovní ruch," uvedla mluvčí radnice Jana Pelcová. V Brně jsou správci poplatku městské části a zvýšení využily pouze čtyři z celkových 29. V Medlánkách stoupne poplatek z 19 až na 50 korun. "Dlouho jsme poplatek nezvedali, tak jsme se přiklonili k možnosti využít navýšení," řekl medlánecký starosta Michal Marek.
Rovněž radnice v Moravskoslezském kraji vesměs poplatek nezvýší, případně ani nezavedou. Třeba v Ostravě a Opavě tak dál bude na 21 korunách, v Krnově na 20 korunách a v Třinci na Frýdecko-Místecku stejně jako ve Frýdku-Místku na deseti korunách. "Částka se neměnila s ohledem na koronavirovou situaci," potvrdila mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová. Nový Jičín poplatek z ubytování nemá a ani ho zavádět nebude. I v Olomouckém kraji zatím v části největších měst zůstanou poplatky stejné, nebo se nebudou vybírat. V Přerově bude dál na 15 korunách a v Šumperku podle mluvčí radnice Soni Singerové takové poplatky vůbec nemají.
V Ústeckém kraji se třeba v Ústí nad Labem poplatek zvýší na 30 korun. V Děčíně ale zůstane na 20 korunách, v Litoměřicích na 15 a v Mostě na deseti korunách. Teplice se dokonce rozhodly příští rok poplatek z pobytu zrušit, aby podpořily turismus a ulevily provozovatelům ubytování. Chomutov plátce od poplatku osvobodil do konce roku, od 1. ledna 2021 bude poplatek obnoven na 21 korun za den. Louny poplatek vůbec nevybírají.
V Hradci Králové poplatek z pobytu zůstane na 15 korunách, v Trutnově na 20 a v Rychnově nad Kněžnou na pěti korunách. V Náchodě poplatek činí 20 korun, ale v roce 2021 ho město nebude vybírat. V Jičíně poplatek chtěli začít vybírat letos, ale nakonec od toho kvůli pandemii ustoupili. Ve Dvoře Králové nad Labem zastupitelstvo poplatek letos v červnu zrušilo. Většina velkých měst v Pardubickém kraji se poplatek ani nechystá zavést. Výjimkou jsou Svitavy, kde se odvádí 20 korun. O zvýšení zastupitelé nejednali. Možnost zvýšení nevyužije ani Dolní Morava, kde je největší celoroční rekreační areál v regionu a kde poplatek činí rovněž 20 korun.
V Libereckém kraji zvýšili poplatek na 30 korun na den v krkonošském středisku Harrachov a v Doksech u Máchova jezera na Českolipsku. Jsou to nejvyšší poplatky v regionu. Harrachov patří k největším krkonošským horským střediskům a město má více ubytovacích kapacit než obyvatel. Letos získá radnice z ubytování čtyři miliony korun, zhruba o pětinu méně, než předpokládala. Podle starosty Jaroslava Čecha (ANO) chce využít peníze získané zvýšením poplatku na podporu cestovního ruchu. Krkonošská Rokytnice nad Jizerou také zvýšila poplatek, a to na 25 korun.
I některá města v Karlovarském kraji ubytovací poplatky zvýší. V Karlových Varech dokonce poplatek stoupne z 21 korun až na 50 korun. Bude se to však týkat pouze krátkodobých pobytů do čtyř dnů. Za delší pobyty zůstane poplatek 21 korun. Také Františkovy Lázně zvednou poplatek za ubytování z 21 na 50 korun a Mariánské Lázně z 21 na 30 korun. V horském městě Boží Dar v Krušných horách se poplatek zvedne z 21 na 31 korun.
Související

Města a obce se bojí, zda na ně zůstanou peníze ze Sberbank

Města v Česku budou muset kvůli cenám energií omezovat investice i běžný provoz
města , Turisté , Ekonomika , české budějovice , břeclav , znojmo , Hradec Králové
Aktuálně se děje
včera

Írán je v sevření paranoie. Úřady kvůli obavám z další infiltrace Mosadu zatýkají a popravují
včera

"Ležel jsem v posteli, když na mě spadl strop." Pacienti popsali zásah izraelské nemocnice íránskou raketou
včera

Útok na íránské jaderné zařízení Fordo by způsobil únik radiace, tvrdí experti
včera

Napětí na Blízkém východě eskaluje: Teherán varuje před zahraniční intervencí, USA přesouvají vojenskou techniku
včera

Psycholožka Wolf: Tragické útoky nejsou náhlé. Předchází jim varovné chování, trauma a vliv okolí
včera

Macron má opět ambice změnit svět. Rozhodl, že EU vyřeší konflikt Íránu s Izraelem
včera

Netanjahu vyzval Íránce k povstání, Izrael chce vytvořit podmínky pro změnu režimu
včera

Napětí v arabských státech Perského zálivu strmě stoupá. Lidé se chystají na jadernou katastrofu
včera

Proč se nedaří zastavit extrémní počasí? Hoaxy mění klimatickou krizi v katastrofu
včera

Ajatolláh Alí Chameneí: Kdo je tajemný vůdce Íránu, který utváří osud Blízkého východu?
včera

Izrael: Chameneí už nemá právo na existenci
včera

Izrael potvrdil vzdušnou převahu nad Íránem. Případné americké zapojení může znamenat definitivní porážku
včera

Ministryně spravedlnosti Decroix neoprávněně používala titul magistra
včera

Vyřešil by něco atentát na Chameneího? Historie ukazuje, co by následovalo
včera

Izrael dotlačil USA do velice obtížné pozice. Není jasné, jestli se do války s Íránem zapojí přímo, říká Salem
včera

Sebeobrana, nebo vyhlášení války? Expert prozradil, jak se právo dívá na izraelské útoky na Írán
včera

Nádherný zákon vs odporná ohavnost. Blíží se USA vážné finanční krizi?
včera

Trump schválil vojenský úder USA proti Íránu
včera

EU splní sen Kyjevu. Pomůže Ukrajině z ruských peněz
včera
Izraelská armáda provedla další útoky na íránská jaderná zařízení včetně Natanzu a Aráku
Izraelské obranné síly (IDF) dnes ráno potvrdily sérii nočních leteckých úderů na území Íránu, přičemž jedním z hlavních cílů byl areál v Natanzu, který je podle Izraele klíčovým místem pro vývoj jaderných zbraní. Druhým terčem byl neaktivní jaderný reaktor v Aráku. Izrael tvrdí, že se jednalo o preventivní kroky proti íránskému jadernému programu, který podle něj směřuje k vojenskému využití.
Zdroj: Libor Novák