Praha - Zástupci hned několika českých občanských sdružení bojujících proti korupci a za demokratické principy se spojili do platformy s názvem Vraťte nám stát a požadují odstoupení ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Oficiálně o tom informovali v pondělí.
Kalouskovy výroky na adresu policie v souvislosti s vyšetřováním nákupu letadel CASA a ministrův telefonát vyšetřujícímu policejnímu komisaři, při kterém měl ministr podle serveru Respect.cz vyvíjet na vyšetřovatele nátlak, považují zástupci platformy za skandální. Cílem politického nátlaku je podle nich zastavit vyšetřování a zabránit tomu, aby o podezřeních při nákupu letadel CASA mohl rozhodnout nezávislý soud.
"Jako občané, voliči i nevoliči TOP 09, vyzýváme předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga a předsedu poslaneckého klubu TOP 09, aby se zasadili o odvolání ministra Kalouska jak z vládních, tak stranických funkcí. Pokud tak neučiní, diskreditují tím celou stranu, neboť blokují nestranné fungování policie a státního zastupitelství bez politických tlaků," vyzvala v pondělí platforma Vraťte nám stát. Pod výzvou jsou podepsáni například Břetislav Rychlík a Hana Marvanová z Veřejnosti proti korupci, Tomáš Kopečný z Inventury demokracie či Matěj Hollan z brněnského sdružení Brnění. Ti také dále vyzvali premiéra Petra Nečase (ODS), aby použil svou metodu "bleskového odvolání ministra", kterou předvedl při odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), a ihned předložil prezidentovi návrh na odvolání ministra Kalouska.
Ministr financí dříve označil žádost policie o vydání bývalé ministryně obrany a jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové (TOP 09) v souvislosti s nákupem letadel CASA za "bezprecedentní policejní útok na demokratické rozhodovací mechanismy státu" a hovořil i o "náběhu na policejní stát". Policie podle něj skandálně manipuluje s paragrafy Nákup čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun a pěti letadel L-159 schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (ODS). Letadla CASA však měla od začátku minulého roku problémy s avionikou a nefungoval ani pasivní systém ochrany proti raketám. Letouny, které měly být už loni nasazené v Afghánistánu, tak dokonce část roku vůbec nesměly do vzduchu. Španělé jako kompenzaci technických problémů přislíbili vrátit jeden letoun L-159, jehož výměna byla součástí kupní smlouvy.
Policie však viní bývalou ministryni obrany Parkanovou, že k nákupu nenechala vypracovat znalecký posudek o ceně a způsobila tak státu škodu 658 milionů korun. Ta však provinění popírá a shodně s ministrem financí Kalouskem tvrdí, že takovou povinnost vůbec neměla. Do budoucna se s letouny CASA počítá například pro potřeby bojové jednotky Battle group, kterou společně plánují do roku 2016 vytvořit armády zemí Visegrádské čtyřky.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , kauza: parkanová
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 1 hodinou
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
Prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO) se příští týden setkají na Pražském hradě, informovali spolupracovníci hlavy státu. Politici spolu budou řešit například státní rozpočet či zahraniční cesty.
Zdroj: Jan Hrabě