Trmice, Praha - Historicky první přímé volby prezidenta sledují v Česku i pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Přímá volba prezidenta je podle nich zajímavá, navíc je pozvaly i české úřady. ČTK to dnes řekl zástupce vedoucího mise, Makedonec Goran Petrov. Nic k průběhu voleb ale kontroloři zatím říkat nechtějí. Jeden ze tří týmů se pohybuje v okolí Ústí nad Labem a mimo jiné se zaměřuje i na to, jak volí romská menšina. Na první zastávce v Trmicích ale pozorovatelé ve volební místnosti Romy vůbec nepotkali.
Šestičlenný tým pozorovatelů je v Česku od začátku roku a zdrží se do 18. ledna. Týmy složené z dvou zahraničních pozorovatelů a českého průvodce by se měly namátkou pohybovat v Praze i v jednotlivých regionech. "Snažíme se mluvit se všemi účastníky toho volebního procesu, tedy s úřady, komisemi, ale i s kandidáty a voliči," uvedl Petrov.Část mise sledovala dnes průběh voleb mimo jiné v Praze. Šéfka mise Tana de Zulueta OBSE ČTK řekla, že důvodem pobytu celé mise je fakt, že přímé volby prezidenta se ČR konají vůbec poprvé. "Velmi nás zajímá i legislativní rámec voleb. Bylo hodně stížností," uvedla. Současná mise je podle ní malá. Menší mise byla v ČR i v roce 2009 u příležitostí voleb do Evropského parlamentu. Velkou misi OBSE vyslalo v roce 2002 a v roce 1998. Aktuální volby bude OBSE vyhodnocovat zhruba dva měsíce.Pozorovatele zajímá ve volebních místnostech leccos - od velikosti obvodu a účasti až po nakládání s přebytečnými volebními lístky a zabezpečení místností. Zájem ale mají i o věci, které se samotným průběhem hlasování nesouvisí - předvolební kampaň a rozpočty, které na ni kandidáti měli. Nic z toho ale pozorovatelé zatím komentovat nechtějí. "Dokud celý ten proces voleb neskončí, nemůžeme se k jejich průběhu vyjadřovat. Zprávu zpravidla vydáváme šest až osm týdnů po skončení voleb," řekl Petrov.Jednou z prvních zastávek pozorovatelů byly dvě nenápadné volební místnosti v Trmicích, třítisícovém předměstí Ústí nad Labem. "Náš zájem byl navštívit jednu až dvě volební místnosti, kde je větší podíl romské menšiny," vysvětlil Petrov. Za 40 minut se před jeho očima u uren vystřídaly desítky voličů, ale Romové žádní. "Ale nejsme zklamaní, prostě ten proces sledujeme, zítra pozorujeme volby v Praze a pak i sčítání lístků," uzavřel.Mizivou účast Romů potvrdily i členky volebních komisí. "Ale trochu se to asi dalo čekat, obvykle tu chodí volit až v sobotu dopoledne," řekla jedna z nich ČTK.
Související
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
před 2 hodinami
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 3 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 4 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 5 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 6 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 7 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 8 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 8 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 9 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 9 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 10 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 11 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 12 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 13 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
Evropská unie se pevně postavila za Španělsko poté, co mu americký prezident Donald Trump pohrozil „přerušením veškerých styků“. Důvodem amerického hněvu je kritika Madridu vůči probíhající válce v Íránu. Eurokomisař pro vnitřní trh Stéphane Séjourné v Bruselu prohlásil, že jakákoli hrozba namířená proti členskému státu je z definice hrozbou proti celé EU.
Zdroj: Libor Novák