Výstava o Marilyn na Pražském hradě je ohrožena, zloději ji rozkradli

Praha - Část exponátů a vybavení výstavy o herečce Marylin Monroeové, která měla za týden začít na Pražském hradě, se v úterý v České republice ztratila při převozu z Itálie. Zda se výstava vůbec uskuteční, se rozhodne dnes v poledne. "Stali jsme se pravděpodobně součástí velké krádeže, při níž se ztratily dvě desítky kamiónů se zbožím převáženým z Itálie," řekl dnes jeden z organizátorů výstavy, kurátor Jan Třeštík. Škoda může jít podle něj do milionů korun.

Zdroj: YouTube

Kamion s exponáty a fundusem na výstavu měl označení Salvatore Ferragamo, muzeum této módní značky je jedním z pořadatelů výstavy.Dalšími pořadateli jsou společnost Armentano a Správa Pražského hradu - právě na té také záleží, zda se výstavu podaří uspořádat třeba v posunutém termínu, uvedl Třeštík. Výstava měla nabídnout nejucelenější kolekci kostýmů a bot z filmů i z osobního života Marilyn, sestavenou ze sbírek soukromých sběratelů z celého světa, známé i dosud nepublikované fotografie, úryvky z jejích deníků, poezie a ukázky z filmů, jež jí přinesly věhlas.Většina uměleckých předmětů byla převážena jinou cestou a firmou specializovanou na transport umění. V úterý se převážely zejména vitríny a další potřeby pro expozici, k nim ale byly přibalené i originály fotografií. "Ty, pokud se ztratí, jsou nenahraditelné. Celkově škoda může jít do milionů korun," uvedl Třeštík.Převoz podle něj zajišťovala firma DHL, na Hrad měl kamion přijet během úterý. Měl však zpoždění a organizátoři výstavy po něm začali pátrat a zjistili, že firma si najala druhého přepravce, který si najal ještě třetího. "Podle kamer se zjistilo, že kamion té třetí firmy dojel do Prahy, nikoli však na Hrad, ale na překladiště a odtud pak do Mělníka," řekl Třeštík. Na překladišti kamionů podle něj policie zjistila, že celá věc byla pravděpodobně organizovaná a někdo si vytipoval několik kamionů s luxusním zbožím, kosmetikou či elektronikou, které pojedou z Itálie. A pořadatelé výstavy mezi nimi měli kamion označený jednou z velkých módních značek.Architekti a kurátoři výstavy podle Třeštíka pracují na náhradním řešení. Originály fotografií nahradit nelze, dojednat zápůjčku dalších kostýmů je podle Třeštíka otázka nejméně dvou týdnů. Zda se výstava uskuteční, bude záležet na dohodě všech pořadatelů. "Je podané trestní oznámení, k němuž se přidala i Správa Pražského hradu, trestní oznámení podala i DHL," uvedl Třeštík.Výstava s názvem Marilyn, stejně jako obsáhlý katalog, který ji provází, je dílem kurátorů italského muzea Salvatore Ferragamo. Vznikla loni jako pocta americké krásce při příležitosti 50. výročí její předčasné smrti. Stejně jako další hollywoodské hvězdy i Monroeová milovala výtvory mistra ručně šité obuvi Salvatore Ferragama. Vlastnila několik desítek párů, každý s jednoduchým designem a ani jeden bez jehlového podpatku. Expozice je koncipována jako mezinárodní putovní přehlídka po ose Florencie, Praha a Tokio.Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 v Los Angeles. Zemřela 5. srpna 1962 tamtéž. Vlastním jménem Norma Jeane Mortenson, byla americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka.

Většinu svého dětství strávila v pěstounské péči a sirotčinci, v roce 1946 pak podepsala smlouvu s filmovým studiem Twentieth Century-Fox a věnovala se modelingu. Role ve filmu Asfaltová džungle (1950) jí přinesla první úspěch. Ten byl následován hlavní rolí v melodramatu Neobtěžuj se klepáním (1952) po boku Richarda Widmarka a též hlavní rolí ve filmu noir Niagara. Poté se stala představitelkou klasických „hloupých blondýnek", jejichž naivní chování vede ke komickým situacím, ve filmech Jak se provdat za milionáře, Páni mají radši blondýnky a Slaměný vdovec. Následující roky se snažila vymanit ze škatulky sexuálního symbolu filmového plátna, jak ukázala ve snímku Autobusová zastávka (1956). Ve vlastní produkci pak vytvořila hlavní roli po boku Oliviera ve filmu Princ a tanečnice (1957), za kterou obdržela cenu Davida di Donatella. Zlatý glóbus jí vynesla role Sugar v komedii Někdo to rád horké (1959). Posledním dokončeným filmem se stalo drama Mustangové (1961), natočené podle scénáře jejího tehdejšího manžela Arthura Millera.

Poslední roky svého soukromého i profesního života bojovala nejen se závislostí na uklidňujících prostředcích, ale i s filmovým studiem o lepší postavení a role, kvůli špatnému zdravotnímu stavu ovšem získávala jako herečka špatnou reputaci. Nikdy neobjasněné okolnosti její předčasné smrti v roce 1962 pak vedly k velkému množství spekulací a teorií.V průběhu let po své smrti v 36 letech se Marilyn Monroe stala kulturní a filmovou ikonou, nezpochybnitelným sexuálním symbolem, což stvrdila instituce TV Guide Network, která Marilyn Monroe v roce 2009 zvolila za „nejvíce sexy herečku všech dob".

Související

Více souvisejících

Marilyn Monroe Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

HC Dynamo Pardubice slaví na Pernštýnském náměstí s fanoušky zisk titulu

Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka

Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aun Schan SuŤij

Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení

Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC. 

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Ilustrační foto

Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou

Řidiče čeká v nejbližších dnech citelné zdražování u čerpacích stanic. Ministerstvo financí ve čtvrtek 30. dubna 2026 zveřejnilo nové cenové stropy, které začnou platit od pátku a potrvají po celý nadcházející víkend i v pondělí. Maximální povolená cena benzinu se posouvá na 43,89 koruny za litr, zatímco u nafty limit vzrostl na 44,55 koruny.

včera

OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka

Pardubice se konečně dočkaly. Na Pernštýnském náměstí se ve čtvrtek konaly oslavy prvního extraligového titulu po 14 letech. Dynamo jej získalo po vítězství v prodloužení úterního šestého zápasu finále play-off v Třinci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy