Brno schválilo prodej pozemků pro Amazon. S křížkem po funuse

Brno - Zastupitelé města Brna dnes schválili prodej pozemků developerovi CTP Invest, který v zemi zastupuje zájmy internetového obchodu Amazon. Prodej radní odsouhlasili po několika měsících i přesto, že americká společnost už oznámila, že s Brnem nepočítá.

Developer přesto tvrdí, že stále existuje určitá šance, že Amazon do Brna přijde, protože nechce začínat jinde celý projekt od začátku. Nyní je otázkou, jak dopadne plánovaná aktualizace územního plánu, která je podmínkou pro stavbu logistické haly. Pro schválení smluv s CTP zvedlo ruku 28 zastupitelů, nejtěsnější možná většina.

Na nedávném březnovém zasedání přitom hlasovalo pro prodej pozemků jen 25 zastupitelů. Kteří ze zastupitelů změnili názor, není v tuto chvíli zřejmé. Šéf klubu ODS Libor Šťástka soudí, že někteří podlehli nátlaku CTP. Generální ředitel developera Remon Vos působil unaveně, ale spokojeně.

"Zastupitelé, kteří hlasovali pro, šli na ruku developerovi. Nehlasovalo se o Amazonu, ale o tom, zda může CTP umístit na Černovickou terasu jakoukoliv logistickou halu v rozporu s územním plánem," tvrdí Šťástka.

"Nyní sdělíme Amazonu pozitivní výsledek hlasování. Budeme s ním jednat, aby svoje stanovisko změnil, protože Brno si již předtím vybral jako nejvýhodnější destinaci," řekl novinářům Vos.

Město nyní bude čekat až do května, jak se Amazon vyjádří a zda změní svoje zamítavé stanovisko. "Na základě těchto informací poté můžeme schvalovat aktualizaci územního plánu, která umožní v průmyslové zóně Černovická terasa postavit logistickou halu," řekl primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD). Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) se dnešní hlasování nedá považovat za vítězství, ale za možnost znovu oslovit Amazon, aby přehodnotil své stanovisko vůči Brnu.

Zastupitelé projednávají smlouvy s CTP od prosince, tehdy 34 zastupitelů řeklo, že Amazon v Brně chce za splnění určitý podmínek, poté se však pro schválení smluv nenašla většina. Americká internetová společnost slibuje v Brně vytvoření 1500 pracovních míst převážně pro nekvalifikované zaměstnance a investici blížící se třem miliardám korun. Druhé centrum postaví u Dobrovíze u Prahy.

Pokud by CTP se stavbou haly nakonec začala, měl by být postaven i dálniční exit do průmyslové zóny, ke kterému se v přidružené smlouvě zavázalo Ředitelství silnic a dálnic, ovšem bez jakékoliv sankce. Nejbližší možný termín zprovoznění je ale až rok 2017.

CTP oznámila, že již podepsala smlouvu o výkupu pozemků s většinou vlastníků, investovala do něj deset milionů korun. Zda to však bude stačit k tomu, aby stát splnil slib již z roku 2000, není jisté. "Slibům premiéra Sobotky a ministra průmyslu Mládka (oba ČSSD) nevěřím," prohlásil Šťástka. 

Související

Distribuční centrum Amazonu v USA

Amazon propustí 16 tisíc lidí. Zaměstnancům to oznámil omylem

Americký technologický gigant Amazon oficiálně potvrdil propuštění dalších 16 000 zaměstnanců. Toto oznámení přišlo jen několik hodin poté, co se informace o nové vlně redukce pracovních míst dostala k personálu prostřednictvím e-mailu, který byl podle všeho rozeslán omylem. Zpráva, kterou měla možnost vidět stanice BBC, byla odeslána v úterý pozdě večer a zmiňovala výpovědi pro pracovníky v USA, Kanadě a Kostarice v rámci snahy o posílení společnosti.
Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Světoví lídři se sešli v Amazonii na summitu před COP30. Trump setkání bojkotuje

Světoví lídři se sešli v brazilské Amazonii na summitu před klíčovou klimatickou konferencí COP30. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ve čtvrtek ostře kritizoval "extremistické síly", které odsuzují budoucí generace k životu na planetě navždy změněné globálním oteplováním. Summitu se účastní téměř všechny státy, s výjimkou Spojených států, jejichž prezident Donald Trump označil klimatickou vědu za "podvod". 

Více souvisejících

Amazon Brno Roman Onderka

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 48 minutami

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League

Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).

před 2 hodinami

před 3 hodinami

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu na pražském magistrátu zahájili kriminalisté trestní stíhání šesti fyzických a dvou právnických osob.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy