Kardinál Dominik Duka bude celebrovat mši k výročí 650 let od smrti Arnošta z Pardubic

Pardubice – Letos tomu je 650 let od úmrtí prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Jeho velikost si připomenou v pondělí večer a v průběhu letošního podzimu v Pardubicích.

První pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic (1297 – 1364) byl přítelem a rádcem krále Karla IV., v jehož službách působil jako diplomat. Byl také organizátorem a reformátorem života církve a společnosti. Vždy byl považován za patrona města Pardubice, které byly hlavním rodovým statkem jeho otce. V tomto městě nechal také Arnošt z Pardubic vystavět kostel Zvěstování Panny Marie a na jeho pozvání sem zavítal i Karel IV.

Dne 30. června je tomu přesně 650 let od smrti Arnošta z Pardubic. V pondělí večer se tak v Pardubicích uskuteční hlavní část vzpomínkových akcí v kostele sv. Bartoloměje a na prostranství u nedaleké zvonice. V kostele promluví renomovaný historik František Šebek a následující mši od 18.00 hodin bude celebrovat kardinál Dominik Duka, 36. arcibiskup pražský.

V sousední zvonici od 19.30 hodin život prvního pražského arcibiskupa připomene komponovaný pořad Východočeského divadla Pardubice. V průběhu programu zazní ukázky z muzikálů Jeptišky a Noc na Karlštejně, ve kterém Arnošt z Pardubic jako postava vystupuje. Divadlo dále uvede krátkou divadelní hru Jarada Portského Z Kladska do Pardubic o životě a díle Arnošta z Pardubic, ve které se představí členové Mladého divadelního studia LAIK.

Během programu bude symbolicky završena veřejná sbírka na realizaci Duchovního zvonu bohyně Thálie, který je zhotoven dle výtvarného návrhu herce Pavla Novotného, a na výrobu schodiště do zvonice u kostela sv. Bartoloměje. Schody i zvon budou „předány" farnosti. Ta se však rozhodla zvon propůjčit za symbolickou jednu korunu ročně na 99 let Východočeského divadlu, kde bude trvale vystaven ve foyer.

Na program divadla naváže koncert Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice, který připomene i Den ozbrojených sil České republiky.

Související

Více souvisejících

Východočeské divadlo Pardubice pardubice Dominik Duka

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda přiznala selhání. Stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Biden představil Zelenského jako prezidenta Putina

Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance musí zvládnout s přehledem, velice nepříjemně přeřekl. Zaměnil dva patrně nejvíce znepřátelené prezidenty na světě. 

před 2 hodinami

Joe Biden

Bílý dům ocenil Bidenovu poslední tiskovku, Trump se mu vysmál

Ve čtvrtek večer se ve Washingtonu konala tisková konference prezidenta USA Joea Bidena, kterou představitelé Bílého domu označili za úspěšnou. Biden odpovídal na řadu otázek týkajících se domácí a zahraniční politiky a oznámil, že se hodlá ucházet o druhé funkční období, jak v pátek informovala televize CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

sport

EURO 2024: Angličané si po třech letech zahrají finále ME. Poslal ji tam náhradník Watkins

Fotbalisté Španělska se ve středu večer dozvěděli, s kým si v neděli zahrají finále letošního mistrovství Evropy. Budou to na tomto turnaji často kritizovaní Angličané. Kritizovaní za svůj herní projev, kterým rozhodně nebavili, ale účel světí prostředky a i přesto si ve středu zahráli semifinále. Do něho sice lépe vstoupili Nizozemci, když ze své první střely dokázalo otevřít skóre zásluhou Simonse.  Po osmnácti minutách hry ale bylo zase vyrovnáno, o což se z penalty postaral Kane. Ostrované se tentokrát prezentovali – především v první půli – zajímavým fotbalem a rozhodně tím nejlepším za celý turnaj. I když už druhá půle z jejich strany byla ve starých kolejích, z pohledu tohoto zápasu si Anglie zasloužila postup do finále, který ji vystřelil v závěru zápasu střídající Watkins. 

včera

Bývalý velitel ozbrojených sil Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj

Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

včera

Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).

Evropské státy bojkotují Maďarsko. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

včera

Aktualizováno včera

Horská záchranná služba Vysoké Tatry

Ve slovenských Tatrách se utrhla lavina. Zavalila nejméně 16 lidí

V Belianských Tatrách se utrhla vodní lavina, která zasáhla ve čtvrtek odpoledne přístřešek v Monkové dolině. Podle prvotních informací tam zůstalo zaklíněno několik osob. Operační středisko záchranné zdravotní služby (OS ZZS) SR o tom informovalo na sociální síti.

včera

včera

Rusko chtělo zavraždit šéfa německého výrobce zbraní pro Ukrajinu

Americké tajné služby začátkem letošního roku zjistily, že Rusko plánovalo zavraždit generálního ředitele německého výrobce zbraní Rheinmetall, který vyrábí dělostřelecké granáty a vojenská vozidla pro Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy