Nová aplikace pomůže majitelům i nálezcům sdílet informace o ztracených a nalezených psech a zjednoduší tím jejich návrat domů. Aplikace by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022. Jedná se o databázi, kterou spustila na svém webu Státní veterinární správa (SVS).
V České republice musí být všichni psi od začátku roku označeni čipem nejpozději ve třech měsících věku, u starších psů je dostačující tetování. Registr, který by k tomu sloužil, však stále chybí a majitelé tak využívají hned několika často soukromých placených databází. Situace se změní až 1. ledna 2022, kdy má vzniknout centrální evidence označených psů.
Policisté a útulky při nalezení psa prověřují údaje z několika různých databází. „Rozhodli jsme se proto zřídit na svém webu databázi, do níž budou moci chovatelé během několika minut jednoduše zadat údaje o svých ztracených psech a naopak útulky, strážníci či jiní nálezci zde budou moci sdílet informace o nalezených psech. Na rozdíl od některých soukromých registrů bude aplikace fungovat zcela zdarma,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v tiskové zprávě.
Při používání aplikace budu muset lidé vyplnit několik údajů. Mezi povinné údaje patří specifikace toho, zda se jedná o ztrátu či nález psa. Dále je potřebné zapsat plemeno psa nebo jeho stručný popis, číslo čipu nebo tetování, místo a datum nálezu nebo ztráty, jméno majitele, nálezce nebo útulku a kontakt na něj. Přidání fotografie psa a dalších informací je dobrovolné. „Všechny uvedené údaje mají za cíl usnadnit kontakt chovatele a případného nálezce a tím usnadnit návrat psa domů,“ dodal Semerád.
V databázi budou údaje o psech zobrazeny deset dnů. Osoba, která psa do databázi přidala, ho může smazat dříve, nebo naopak prodloužit dobu o dalších deset dnů.
Související
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
V Česku se u zajíce potvrdila nemoc, kterou se může nakazit i člověk
státní veterinární správa , domácí zvířata , Česká republika , Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) , čipy , Psi
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
před 3 hodinami
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
před 4 hodinami
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 5 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 6 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 7 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 8 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 8 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 9 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 9 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 9 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 10 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 11 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 12 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 12 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 13 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 14 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 15 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 16 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
Protidrogová policie se den po propuštění Karlose Vémoly z vazby na kauci rozhodla odhalit, o co přesně v ostře sledované kauze jde. Některým obviněným v případu hrozí až 18 let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě