O zrušení partnerských smluv s ruskými městy uvažují kromě Chebu i další města v Karlovarském kraji i samotný kraj. Jde o reakci na útok Ruska proti Ukrajině. Partnerské smlouvy s ruskými městy mají Františkovy i Mariánské Lázně. Partnerství se dvěma městy má uzavřený i Karlovarský kraj.
Hned tři města v Karlovarském kraji mají za partnerské město Nižní Tagil. Průmyslové město na Uralu je dnes mimo jiné i sídlem závodu Uralvagonzavod, který je největším výrobcem tanků v Rusku. Spolupráci s ním uzavřely v minulosti města Cheb, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Cheb už oznámil, že navrhne zastupitelům vypovězení smlouvy. Podle místostarosty Chebu Jiřího Černého (VPM) bylo partnerství už dlouho spíše formální a nevyvážené. "Navíc leží daleko, takže skutečné partnerské vztahy jsou komplikované. V podstatě se omezují na návštěvy vedení měst," řekl ČTK Černý.
Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti) byl na dotaz ČTK zatím opatrný. "Zatím bez komentáře. Věc řešíme a uvidí se případně na zastupitelstvu v úterý," napsal ČTK Kalina.
Jako spíše formální hodnotí partnerství s Nižním Tagilem i starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (STAN). "U nás je to v podstatě jen historický záznam. Za posledních osm let nebyl navázán vůbec žádný kontakt. Pokud se v březnu zastupitelé rozhodnou a já myslím, že po událostech posledních dnů, spíše ano, jedním dopisem oznámím ruské straně vymazání z partnerských měst Františkových Lázní," uvedl Kuchař.
Karlovarský kraj má v současné době uzavřené partnerství s Moskvou a Irkutskem. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) se partnerskými smlouvami bude zabývat už pondělní zastupitelstvo kraje. "Karlovarský kraj vnímá uznání dvou separatistických republik na východě Ukrajiny ze strany Ruské federace jako tvrdý zásah do územní celistvosti Ukrajiny a jednoznačný krok k destabilizaci situace v Donbasu. Vstup ruské armády na území samozvané Doněcké a Luhanské republiky, následně celé Ukrajiny, a zahájení války není ničím jiným než útokem na suverénní svobodnou Ukrajinu. Pro takovou agresi a bezdůvodnou anexi území není v Evropě 21. století místo. Z uvedeného důvodu navrhuje vedení Karlovarského kraje odstoupení od Protokolu o rozvoji spolupráce uzavřeném na základě výsledků jednání mezi městem Moskvou a Karlovarským krajem, od Dohody o navázání přátelských vztahů mezi městem Irkutsk a Karlovarským krajem, kdy s ohledem na napadení sousedního státu Ruskou federací není v současné době možné naplňovat přátelské vztahy. Účinnost odstoupení od spolupráce nastane dnem doručení druhé straně," citoval z návrhu usnesení Kulhánek.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , Karlovarský kraj , cheb , Františkovy Lázně , Mariánské Lázně
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
před 1 hodinou
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
před 2 hodinami
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
před 3 hodinami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 4 hodinami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 4 hodinami
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 5 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 6 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 6 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 7 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 8 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 8 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 9 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 10 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 10 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 11 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
Česko by po více než 16 letech měl opět navštívit papež. Lev XIV. přijal pozvání prezidenta Petra Pavla, který v pondělí zavítal s manželkou do Vatikánu. Naposledy se do Česka vydal Benedikt XVI.
Zdroj: Jan Hrabě