Supercela v Litomyšli. Bouře způsobila problémy, meteorologové před ní varovali

Silná supercelární bouře zasáhla v pondělí odpoledne Litomyšl v Pardubickém kraji. Ve městě padaly kroupy, voda zatopila komunikace a působila problémy v dopravě. Bouřky hrozí v části Česka také dnes. 

Meteorologové v pondělí na bouři upozornili pár minut po 14. hodině. "V blízkosti Litomyšle pozor na slabší supercelu. Mohou se vyskytnout kroupy," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.

O silné bouři spojené s krupobitím informovali v jejím průběhu zástupci města na facebooku s tím, že situaci v terénu řeší státní i městští policisté, hasiči či pracovníci vodárenské společnosti. 

Během bouře došlo k zatopení velké části ulice Sokolovská za kruhovým objezdem u marketu Penny, ulice Mařákova na úrovni autobusového nádraží, Havlíčkovy ulice a mnoha dalších míst ve městě. Tvořily se kvůli tomu kolony na průtahu městem. 

Supercelární bouře je typ konvektivní bouře tvořené jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou. Část bouře rotuje kolem své vertikální osy, zejména v oblasti silného vzestupného proudu. Supercely bývají často doprovázeny intenzivními elektrickými výboji blesků, prudkým přívalovým deštěm a zejména krupobitím.

Bouřky mají v části Česka udeřit i dnes. Meteorologové ve výstraze uvedli, že odpoledne hrozí nejprve v jihozápadní polovině Čech. Později se vyskytnou i na jihozápadě Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje. Napršet může i kolem 50 milimetrů srážek. 

Související

Více souvisejících

Bouřky Počasí Pardubický kraj ČHMÚ

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy