Sváteční projevy státníků: Fiala a Pavel mají jasno, kdy promluví k národu

Petr Pavel se vrátí k tradici novoročních projevů prezidenta republiky, což musí reflektovat i premiér Petr Fiala (ODS). Lídr občanských demokratů v předchozích dvou letech vystoupil 1. ledna, tentokrát promluví k národu už o několik dní dříve. 

Fiala to řekl v pořadu Ptám se, pane premiére deníku Blesk. Premiér ve vysílání potvrdil, že na projevu pracuje a respektuje rozhodnutí prezidenta se vrátit k tradici novoročních projevů. "Prezident má přednost, rád ustoupím a obrátím se k lidem 26. prosince," konstatoval. 

Už v říjnu proběhla médii informace, že Pavel chce přednést svůj sváteční projev úvodního lednového dne. "Prezident Pavel na vánoční projevy bývalého prezidenta Zemana navazovat nebude, svůj projev přednese na Nový rok," sdělil Karel Čapek z hradního odboru komunikace serveru Seznam Zprávy. 

Současná hlava státu se tak vrátí k tradici novoročních projevů, které měli k národu Václav Havel a Václav Klaus. Od konce roku 2013 promlouval prezident k občanům na druhý svátek vánoční 26. prosince, rozhodl se tak po svém triumfu ve volbách Miloš Zeman. V nastaveném trendu pokračoval i dalších devět let ve funkci.

Tradice novoročních projevů se datuje do dob první republiky. Od 30. let vystupoval s vánočními projevy Tomáš Garrigue Masaryk, na kterého navázali Edvard Beneš i protektorátní prezident Emil Hácha. Na Nový rok je pak přesunuli komunisté, přesněji první hlava státu z jejich řad, tedy Klement Gottwald. 

V posledních letech přibyly o svátcích na přelomu roku také projevy dalších ústavních činitelů, konkrétně předsedy vlády či šéfa Senátu. 

Související

Petr Fiala (ODS)

Fiala vnímá organizátory jako podporovatele Kremlu. Protest nic nevyřeší, řekl

Premiér Petr Fiala (ODS) vnímá organizátory pondělní akce v Praze jako lidi, kteří se netají podporou Kremlu. Protest podle něj žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese. Do hlavního města dnes dorazily stovky traktorů, zemědělci se shromáždili například před budovou ministerstva zemědělství. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Petr Pavel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy