V Česku se po téměř osmi měsících potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Stalo se tak v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku, informovala Státní veterinární správa. Výskyt nákazy potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha.
V chovu se původně nacházelo 30 slepic. V neděli chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn deseti kusů, přičemž bylo zahájeno šetření a přijata předběžná opatření. Slepice vykazovaly klinické příznaky nemoci, následné vyšetření potvrdilo ptačí chřipku H5N1.
"Zbývající drůbež v chovu bude utracena a následně bude provedena desinfekce odbornou firmou. Krajská veterinární správa podobně jako v případě posledního loňského ohniska na Kladensku využije možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy. Nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření," řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Zasažený malochov splňuje podmínky pro použití výjimky. Tou hlavní je skutečnost, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z daného chovu je minimální. Česká republika by navíc neměla ztratit oficiální status země prosté ptačí chřipky důležitý pro mezinárodní obchod s drůbeží a jejími produkty. Krajská veterinární správa bude nákazovou situaci v oblasti bedlivě monitorovat. Ve spolupráci s hasiči bude o situaci informovat chovatele a obce v oblasti.
"Chtěl bych velmi apelovat na chovatele drůbeže, že důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu," dodal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Související
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
ptačí chřipka , ptáci , státní veterinární správa , Jihočeský kraj
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě