V chovu na jihu Čech utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17 tisíc kachen

Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín objevila ptačí chřipka, asi 17.000 ptáků. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků, původně bylo na farmě 22.000 zvířat. V desetikilometrovém pásmu dozoru je jeden další velkochov, také patří firmě Mavela Dynín, je v něm 110.000 nosnic. 

Soupis drůbeže, kterou chovají lidé v okolí, budou mít veterináři v pátek 9. prosince. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Chovatelům z okolí doporučil, aby si chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Podle jihočeské agrární komory je to další zásah pro chovatele, na něž dopadají nízké kupní ceny a vysoké náklady za energie.

Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Na farmě bylo původně 22.000 kachen, zhruba v polovině výkrmového období. Masivně začaly hynout před dvěma dny, bylo to asi 5000 ptáků. Zbylé kachny zlikvidují veterináři v pondělí, pomohou jim i hasiči. "Je zajištěný plyn, velké bomby s kysličníkem uhličitým. Asanační podnik přiveze kontejnery, které jsou hermeticky uzavíratelné. Bude tam asi šest kontejnerů, každý se při utrácení napustí kysličníkem uhličitým," popsal Kouba.

Nejdřív se ale hala i s podestýlkou dezinfikuje pomocí stroje, potom se mechanicky čistí, kdy se podestýlka vyhrne, musí vyčistit, umýt. Likvidace bude stát miliony korun, uvedl ředitel. Chovatel si může požádat u ministerstva zemědělství o odškodnění včetně zálohy, musí ovšem doložit všechny náklady.

"V desetikilometrovém pásmu máme, zaplať pánbůh, jen jeden větší chov. Je stejného chovatele, Mavely Dynín, je tam asi 110.000 nosnic na produkci vajec. Kolegyně tam odeberou vzorky, i na salmonely. Posoudí zdravotní stav a pak se budeme domlouvat. Veškerá produkce vajec, když se bude přesouvat, musí být pod kontrolou, musí mít veterinární osvědčení," řekl Kouba.

Kolem ohniska ve Frahelži vymezí veterináři tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich budou omezené přesuny drůbeže, udělají se soupisy chovů a bude zákaz pořádat hromadné akce, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

"V současnosti jsou všichni chovatelé hospodářských zvířat pod obrovským tlakem, obzvlášť vzhledem k vysokým nákladům a neodpovídajícím výkupním cenám. Může to (ptačí chřipka) být další hřebíček do rakve chovu drůbeže, decimovaného různými faktory," komentovala situaci pro ČTK ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

Nové ohnisko ptačí chřipky se v Česku podle správy objevilo zhruba po sedmi měsících od posledního výskytu. V první polovině roku zaznamenali veterináři v ČR deset ohnisek ptačí chřipky v malochovech i v komerčních velkochovech.

V Evropě v poslední době přibývalo případů ptačí chřipky. Za listopad se objevilo přes 100 ohnisek, zatímco v říjnu jich bylo 72 a v září 45. Nejvíc, přes 40 ohnisek zaznamenali veterináři minulý měsíc v Maďarsku.

Související

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Více souvisejících

ptačí chřipka ptáci Jihočeský kraj

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy