V noci na neděli skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích, které Česko kvůli nárůstu migrace zavedlo koncem loňského září. V příhraničním prostoru na silnicích i mimo ně ale zůstane zvýšený dohled policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu po jednání vlády oznámil, že podmínky na hranici může kabinet operativně měnit.
Pokračovat budou podle Rakušana společné kontroly ve vlacích na slovenské straně hranice tak, aby případní odhalení migranti zůstali na Slovensku. Obě strany budou také pracovat na smlouvě, která umožní užší spolupráci v době krizí, mezi které migrační patří, uvedl ministr. Změnu podle něj umožnil úbytek zadržených migrantů, zatímco loni v září jich bylo na Slovensku zachyceno každý den zhruba 400, nyní se jejich počty pohybují v jednotkách.
Vláda vyčerpala čtyři měsíce z půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru rozhodnout o dočasných hraničních kontrolách. Zavedla je po strmém nárůstu počtu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přes Slovensko a ČR mířili do států západní Evropy. Při tranzitní migraci loni policie v ČR odhalila 21.852 běženců, o rok dřív jich bylo 1330.
Při kontrolách na česko-slovenských hranicích vypomáhali vojáci a celníci, vláda jejich počet postupně snižovala. Minulý týden kabinet prodloužil kontroly právě do dnešní půlnoci, vojáky a celníky z nich stáhl. Policejní kontroly jsou nyní již jen namátkové. I po zrušení stálých kontrol ale bude v příhraničním prostoru sloužit navíc 70 policistů na směnu. Kontroly od loňského září do 25. ledna podle ministerstva vnitra prověřily víc než tři miliony lidí. Při migraci policisté zajistili 9567 lidí a vstup neumožnili 2545 z nich. Zadrželi také 141 lidí podezřelých z převaděčství.
Ukončení stálých kontrol uvítalo Slovensko, které jejich zavedení loni na podzim kritizovalo. Slovenské ministerstvo vnitra opakovaně uvedlo, že migraci je třeba řešit například ochranou vnějších schengenských hranic, včasným přijímáním opatření na nadnárodní úrovni či sladěním vízové politiky zemí mimo EU, které jsou součástí takzvané balkánské trasy pohybu uprchlíků.
Související
Německo bude kontrolovat hranici s Českem nejméně do 3. března
Kde číhá na děti nebezpečí? Hřiště prochází kontrolou, problém je se soukromníky
kontrola , Česká republika , Slovensko , hranice
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
před 2 hodinami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 3 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 5 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 6 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 7 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 8 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 9 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 10 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 12 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 13 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 14 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 15 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková