V Praze si lidé připomněli výročí bombardování divadla v Mariupolu

Desítky lidí si dnes v centru Prahy připomněly první výročí ruského bombardování divadla v Mariupolu v nyní okupované části Ukrajiny, které využívali obyvatelé jako kryt. Shromáždění začalo vpodvečer před budovou české pobočky Organizace spojených národů. Od ní se účastníci vydali na piazzettu Národního divadla, na níž zapálili svíčky. 

Organizátoři chtěli akcí také poukázat na osud obránců Mariupolu z pluku Azov, mnozí se podle nich stále nacházejí v ruském zajetí.

Účastníci shromáždění přinesli ukrajinské a české vlajky a transparenty s nápisy vyzývající k záchraně Azova nebo k vyloučení Ruska z OSN. Po cestě od pobočky OSN v Želené ulici k Národnímu divadlu skandovali v angličtině "Rusko je teroristický stát", což někteří kolemjdoucí odměnili potleskem. Na akci dohlížely skupiny policistů.

"Rusko páchá válečné zločiny na válečných zajatcích a nesmíme dopustit, aby na vojáky v zajetí bylo zapomenuto," uvedli pořadatelé z česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny k cílům shromáždění. Řečníci v projevech před zastoupením OSN upozorňovali na to, že někteří členové jednotky Azov byli v separatistickém Luhansku odsouzeni k vysokým trestům vězení. "Kde je Azov?," skandovali účastníci.

Doporučené články

Na piazettě Národního divadla zapálili shromáždění lidé svíčky na nápisu "děti", který před tím vytvořili v azbuce křídami na dlažbě. Stejné nápisy "děti" se nacházely před ruským útokem venku u předního i zadního vchodu do mariupolského divadla a byly viditelné i ze satelitu. Bombardování divadla řečníci označili za symbol humanitární katastrofy. "Ven z OSN," vyzývali shromáždění lidé k vyloučení Ruska z této organizace.

V mariupolském divadle se v době ruského náletu ukrývala zřejmě tisícovka lidí, o život přišly podle některých odhadů stovky z nich. Podle organizace Amnesty International ale bylo obětí mnohem méně, jejich počet odhadla na 12, neboť velká část ukrývajících se obyvatel budovu před bombardováním opustila. Podle organizace bylo bombardování divadla jednoznačně "ruským válečným zločinem".

Moskva hájila verzi, podle níž dva výbuchy způsobili ukrajinští provokatéři, kteří nálože odpálili na zemi. Satelitní snímky pořízené před a po explozích ale ukázaly, že Ukrajina neměla v okolí divadla vojenské jednotky.

Navzdory výměně válečných zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou se podle organizátorů akce stále nevrátilo do vlasti sedm stovek členů Azova. Jednotka, která má kořeny v ukrajinských krajně pravicových a ultranacionalistických kruzích, loni na jaře bránila týdny mariupolský ocelárenský komplex Azovstal. Rusové jej dobyli ve druhé polovině května. Do ruského zajetí upadlo v Mariupolu podle odhadů tisku kolem 2500 členů Azova.

Související

Více souvisejících

Mariupol Praha válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy