Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se v pátek na Pražském hradě setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Politici se bavili o dostupnosti léčiv či probíhajících jednáních mezi ministerstvem a lékaři i odbory o platech ve zdravotnictví.
Válek se o setkání zmínil na sociální síti X s tím, že zásadním tématem byla dostupnost léčiv. "Pana prezidenta jsem tak seznámil hlouběji s novelou zákona o léčivech, který je nyní v Poslanecké sněmovně a pomůže nám vyřešit problémy s dodávkami a distribucí léčiv," uvedl.
Ministr také informoval hlavu státu o dlouhodobějších projektech, jde například o digitalizaci a debyrokratizaci zdravotnictví, zefektivnění vzdělávání lékařů, přípravu zákona o veřejném zdravotním pojištění, podporu zdravějšího stravování ve školách či nemocnicích nebo organizaci nových screeningů.
Válek rovněž informoval Pavla o probíhajících jednáních se Sekcí mladých lékařů ČLK a zdravotnickými odbory, která mají pokračovat v pondělí 13. listopadu. Ministerstvo ve středu nabídlo lékařům zvýšení platů od ledna příštího roku, přičemž měla být garantována nepodkročitelná výše platu místo dosavadních tabulek.
Protistrana ale návrh odmítla, protože Válkův úřad podle ní neuvedl konkrétní částku pro příští rok, informovala ČT24. Resort také během jednání uvedl, že chce do přespříštího roku připravit speciální zákon o odměňování ve zdravotnictví.
Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové nebyly ministerstvem vyčísleny objemy finančních prostředků na platy. "Navrhli jsme sjednotit odměňování ve všech českých nemocnicích bez ohledu na to, jakou mají formu," řekla s tím, že by odbory preferovaly zavedení jednotných platových tabulek na přechodnou dobu.
Vrchní ředitel sekce legislativy a práva na ministerstvu Radek Policar sdělil, že úřad chystá kromě zákona o odměňování i národní plán pro lidské zdroje ve zdravotnictví. Shoda podle něj panovala alespoň na ostatních bodech, například na vzdělávání a pracovních podmínkách.
Související
Do Česka dorazí 125 tisíc vakcín proti žloutence, oznámilo ministerstvo
OBRAZEM: Fialova kampaň pokračovala v Brně. Premiér zde vede kandidátku
Vlastimil Válek (TOP 09) , Petr Pavel , lékaři , léky , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 53 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák