Praha - Pražské městské státní zastupitelství podalo v uplynulých dnech obžaloby ve čtyřech kauzách se stamilionovými škodami, které vyšetřovala Daňová Kobra. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Před soud tak půjdou obvinění například v případu krácení daní při podnikání v polygrafii nebo v kauze pokusu o vylákání peněz po podvodné změně registračních údajů na webu ministerstva financí.
"Podané obžaloby se týkají případů s krycími názvy Tiskař, Balkán, Ravens a Savory. Údaje o počtech obviněných - nyní obžalovaných - osob, způsobené škodě a právní kvalifikaci se oproti již dříve zveřejněným zprávám nezměnily," napsal mluvčí.
V kauze Tiskař tak čelí obžalobě z krácení daní a neoprávněného získání 750 milionů korun pět lidí. Mezi obviněnými je pracovnice finančního úřadu, její někdejší nadřízený a zástupci obchodní společnosti, z nichž jeden působí jako advokát. Části obviněných hrozí až deset let vězení, části až 12 let. Transakce stíhaných dosáhly podle kriminalistů mezi roky 2010 a 2012 objemu téměř pěti miliard korun.
V případu Ravens podal státní zástupce obžalobu kvůli krácení daní na čtyři lidi, kteří podle vyšetřovatelů způsobili státu škodu přes 166 milionů korun. Od léta 2009 do poloviny roku 2011 údajně nakupovali drahé kovy přes obchodní společnosti založené na tzv. bílé koně. Koncovým odběratelům pak tyto kovy prodávali s daní z přidané hodnoty, daně však do státního rozpočtu neodvedli. Všichni obžalovaní jsou stíháni na svobodě, v případě odsouzení jim hrozí až desetileté vězení.
V kauze Savory, která se týká pokusu o vylákání 121 milionů z finančních úřadů, jsou obžalováni dva lidé. Za podvody můžou rovněž jít až na deset let za mříže. Dvojice podle kriminalistů vyplnila na webu ministerstva financí jménem desítek stavebních společností oznámení o změně registračních údajů. Snažila se tak dosáhnout toho, aby příslušné finanční úřady vyplatily nadměrné odpočty DPH na její účty, nikoliv na skutečné účty firem.
V případu Balkán poslalo státní zastupitelství k soudu sedm lidí kvůli daňovým únikům se škodou přesahující 172 milionů korun. Pět mužů a dvě ženy se údajně podílelo na fiktivních obchodech s vysokozdvižnými vozíky, za což jim také hrozí až desetiletý trest. Hlavní organizátor vytvořil podle policie minimálně od roku 2012 do konce roku 2015 uzavřený řetězec obchodních společností, které od finančních úřadů neoprávněně uplatňovaly odpočty DPH. V řetězci vystupovaly i renomované tuzemské korporace, které ale nebyly s organizátorem propojeny.
Speciální tým Daňové Kobry tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy. Funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům. V loňském roce tým podle policejních statistik zabránil úniku více než 1,4 miliardy korun ze státního rozpočtu. V roce 2016 bylo uchráněno přes 3,3 miliardy korun.
Související
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
Volební sliby pod lupou. Ekonomka pro EZ vysvětluje, proč strany nejsou k voličům fér
Daně , peníze , soudy , Kobra (policejní tým)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
před 54 minutami
Babiš, Trumpovo hodné štěňátko. Česko si vysokou cenu za bezbřehý obdiv nemůže dovolit
před 1 hodinou
Slovensko zvou Američané do Trumpovy Rady míru
před 2 hodinami
Počasí může být problematické. Místy napadne téměř deset centimetrů sněhu
před 3 hodinami
Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu
před 4 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Na zimu má být relativně teplo
včera
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
včera
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
včera
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
včera
Překvapivé počasí v závěru týdne. Meteorologové avizují zajímavou situaci
včera
Trump zase vyhrožuje cly. Hrozí Kanadě kvůli paktování s Čínou
včera
Princ Harry v dalším sporu s britským bulvárem. Síly spojil i s Eltonem Johnem
včera
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
včera
Muži, který vyhrožoval prezidentu Pavlovi, hrozí rok za mřížemi
včera
Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO
včera
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
včera
Putina ani jednání nezastavila. Ukrajina čelila dalšímu ruskému útoku
včera
Nebezpečné počasí hrozí na větším území. Meteorologové podruhé upřesnili varování
včera
Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou
včera
USA zasáhne nebezpečná zimní bouře. Berte ji vážně, apelují meteorologové
Zimní počasí v části Spojených států má být v následujících hodinách a dnech až extrémní. Američtí meteorologové vydali výstrahu, která bude platit až do pondělního rána místního času. Na nebezpečí upozornil i prezident Donald Trump.
Zdroj: Lucie Podzimková