BIS varuje: Čínská špionáž představuje nebezpečí pro obchodníky či vědce

Tři hlavní zpravodajské služby Číny zaměstnávají statisíce důstojníků. Ti mohou využít všechny možné prostředky v případě, že uznají, že stojíte za jejich zájem, varoval dnes šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka zájemce o obchod s Čínou před pozorností tamních zpravodajců na veřejném slyšení v Senátu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Sídlo BIS
doporučujeme

"Obchodníci ale i třeba vědci, kteří chtějí v Číně působit a mají význam pro zpravodajskou službu, musí počítat s tím, že budou mít patřičnou pozornost, a to od sledování po napadení veškerých komunikačních zařízení," řekl dále. Značná pozornost je pak věnovaná lidem, kteří se zabývají citlivými tématy, jako jsou demokratizační hnutí či Tibet, dodal.

Podle něho čínští zpravodajští důstojníci postupují tradičními metodami, ale využívají i nejnovější technologie. Velmi důležité je podle něj dodržovat dobré vztahy a jako partner ukázat sebevědomí. Provázání aktivit domácích zpravodajců s ekonomickými zájmy je podle Koudelky důležité pro udržení stability tamní společnosti a nynější elity u moci.

Špionáž podle něho bere Čína jako legitimní cestu pro rozvoj země, jak se rozhodla před mnoha lety na začátku ekonomického rozmachu. "V současnosti pak lze vidět zpravodajské aktivity ve všech oblastech a na různých úrovních od amatérských po vysoce sofistikovanou," uvedl Koudelka.

Zpravodajští důstojníci působí nejen tam, jak je to obvyklé i v dalších zemích. "Působí nejen z míst, kde je lze očekávat, ale i z pozic v různých firmách, institucích, radnic větších měst, i tam se můžeme se zpravodajskými důstojníky setkat," uvedl.

Za zvláštní přitom označil využívání čínské komunity žijící mimo vlast zpravodajskými službami. Podle něho se snaží jejich velmi silný vztah k Číně využít k různým apelům, a když nefungují, nastoupí vydírání.

Čínské tajné služby patří podle BIS spolu s ruskými v Česku k nejaktivnějším. Kontrarozvědka loni ve své zprávě za rok 2017 uvedla, že v Česku výrazně vzrostla činnost čínských zpravodajců pod diplomatickým krytím. Zpravodajsky Číňané podle BIS cílí na silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se v Česku trestá? Právnická fakulta UK spustila web, ukazuje zajímavé…

15.10.2019 12:22 Právnická fakulta Univerzity Karlovy dnes spustila nový web jaktrestame.cz, který v přehledné formě…

Pozor, Czech Point bude tři dny mimo provoz. Nepořídíte důležité dokumenty

15.10.2019 11:16 Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či…

Zákon o svobodném přístupu k informacím může doznat změn, rozhodla vláda

14.10.2019 17:30 Aktualizováno Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela…

Pavlišová mě 3 roky šikanovala! Starosta Postoloprt si stěžoval na státní…

11.10.2019 12:26 Novela zákona o státním zastupitelství vyvolává velké emoce. Ministryně spravedlnosti dokonce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama