Na České poště o víkendu padl rekord v počtu přepravovaných zásilek. Ve špičce jich ve své síti přepravovala 1,13 milionu, což je 46.000 více než dosavadní maximum o týden dříve během Black Friday. Loňský rekord atakoval hranici 500.000 balíkových zásilek. ČTK to dnes řekl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení.
Za výrazným růstem stojí předchozí uzavření většiny kamenných prodejen kvůli koronaviru i blížící se Vánoce, kdy lidé častěji řeší nákup prostřednictvím internetových obchodů. Víkend s výraznými nárůsty mají za sebou i další přepravci, jako jsou PPL, DPD či Zásilkovna. Jejich sítěmi prošly stovky tisíc zásilek.
Doručování zásilek se kvůli extrémnímu nárůstu může zpozdit. "Vzhledem k extrémním objemům, které v současné době přepravujeme, bude doručení části zásilek zpožděno o jeden až tři dny," uvádí na svých stránkách například PPL.
Podle obchodníků se letos před Vánoci přes internet nakoupí zboží za 65 miliard korun, což je meziročně o čtvrtinu více. Absolutní vrchol prodejů internetové obchody očekávají tento a příští týden.
Ve čtvrtek se otevřely i kamenné prodejny. "Je možné, že nerealizované tržby se maloobchod bude snažit dohnat rychlým výprodejem stávajících zásob, což přinese další potřebu rychlého zásobení ze skladu na prodejny. Logistické společnosti se na tuto situaci připravují, zvládnout takový souběh prudkého nárůstu e-commerce, předvánoční sezóny a případného skokového nárůstu potřeby přesunu zásob z centrálních skladů na prodejny bude pro všechny zúčastněné opravdovou výzvou," podotkl již dříve ředitel obchodu logistické firmy Gebrüder Weiss Jan Kodada.
Česká pošta nyní rozváží balíky i o víkendech. Od podzimu je možné využít síť 1800 externích výdejen balíků, tzv. Balíkoven, a k tomu je otevřená páteřní síť 3200 poboček.
Související
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 55 minutami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 1 hodinou
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 3 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 8 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Americký prezident Donald Trump tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu se opět dostaly pod íránskou palbu. Poškozena měla být loď plující pod vlajkou Jižní Koreji. Teherán zároveň obvinil Spojené státy americké z porušení platného příměří.
Zdroj: Lucie Podzimková