Lidé by mohli využívat bankovní identitu k přihlášení na Portál občana, který občanům umožňuje snazší přístup k digitálním službám orgánů veřejné správy, během příštího roku. Na tiskové konferenci to dnes uvedli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ředitel odboru eGovermentu Roman Vrba.
Ministr zároveň podepsal s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) memorandum o spolupráci na Portálu občana a Portálu Pražana, které mají fungovat na stejném rozhraní.
Ministr vnitra @jhamacek a primátor hl. m. Prahy @ZdenekHrib podepsali memorandum o spolupráci. Propojí se tak Portál občana s Portálem Pražana. Více informací najdete v tiskové zprávě: https://t.co/Qi75TszhXE pic.twitter.com/yjqzv3RfQp
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) July 22, 2020
"Jednáme s bankami o tom, aby bylo možné použít identitu, kterou používají klienti bank pro přihlášení do bankovních systémů jako prostředek identifikace. Ve chvíli, kdy se to podaří zrealizovat, se skokovým způsobem zvýší přístupnost Portálu občana," řekl Hamáček.
Širší využití bankovní identity schválil Senát v rámci novely bankovního zákona v lednu, prezident Miloš Zeman zákon podepsal o měsíc později. Účinný má být od ledna. Nyní pro přihlášení do portálu mohou lidé využít buď elektronickou občanku, nebo se přihlašují pomocí datových schránek.
"Naší ambicí je ty první dohody, které vedeme, dotáhnout do konce tak, aby první bankovní identita fungovala od 1. ledna," řekl Hamáček. Velké banky podle něj k projektu přistupují vstřícně. "Očekáváme fakticky v prvním kvartálu roku 2021 masivní nástup, počítáme, že se ostatní banky přidají, protože jednáme s bankovní asociací a jednání se účastní všechny banky," doplnil Vrba.
Portál občana mohou lidé využít ke kontaktu s úřady, ministerstvo vnitra ho spustilo v polovině roku 2018. Mimo jiné umožňuje podání daňového přiznání, generování výpisů z rejstříku trestů, katastru nemovitostí nebo z bodového hodnocení řidiče. Při spuštění portál nabízel 35 služeb, nyní jich má podle ministerstva 130. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) však minulý týden uvedl, že ve skutečnosti bylo na portálu jen 29 služeb státní správy využitelných občany, vnitro totiž započítalo i ty služby, na které portál jen přesměrovává. O využití Portálu občana byl navíc podle NKÚ malý zájem, do konce loňského roku se do něj přihlásilo půl procenta dospělých občanů.
Ministerstvo vnitra v reakci uvedlo, že první propagaci služeb eGovernmentu zahájilo v červnu 2018 při spuštění portálu. Různé formy propagace pokračovaly i loni a letos, od září připravuje spuštění další kampaně. Klíčovou roli na Portálu občana plní jediná elektronická identita uživatele, díky které je podle ministerstva počet dostupných služeb výrazně vyšší než zmiňovaných 29.
Portál Pražana má být obdobou Portálu občana, fungovat bude na stejném webovém rozhraní. Lidé na něm budou moci podle Hřiba řešit věci jako poplatky za odpad nebo za psa. V pilotní fázi Portál Pražana nabídne občanům mimo jiné elektronická podání pražskému magistrátu. V okamžiku zveřejnění pilotní verze dosáhnou náklady na spuštění zhruba 15 milionů korun. Využitím funkcionalit z Portálu občana bude podle vnitra znamenat úsporu deset až 15 milionů korun.
Podrobnosti o portálu chce vedení Prahy představit na tiskové konferenci v září, řekl dnes primátor. I k přihlášení do Portálu Pražana by měla být v budoucnu využitelná bankovní identita.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , Portál občana , Praha , Zdeněk Hřib , veřejná správa , Ministerstvo vnitra , digitalizace
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
včera
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
26. dubna 2026 21:24
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
Dnes uplynulo přesně 40 let od nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva. V roce 1986 došlo v tehdejším Sovětském svazu na území dnešní Ukrajiny k explozi reaktoru číslo 4 v černobylské jaderné elektrárně. Tato událost, která kontaminovala téměř 50 000 kilometrů čtverečních půdy a ovlivnila životy více než 3,5 milionu lidí, zůstává dodnes mementem jaderné bezpečnosti.
Zdroj: Libor Novák