Veterináři vymezili ochranné pásmo navazující na pásmo infekce prasečím morem

Státní veterinární správa (SVS) v Libereckém kraji vymezila takzvané uzavřené pásmo I, které zahrnuje 65 katastrálních území o celkové výměře 531 kilometrů čtverečních. V tomto území mohou lovit prasata jen předem vyškolení lovci. Nově vymezené ochranné pásmo navazuje na pásmo infekce ve Frýdlantském výběžku, které je okolo místa, kde bylo na začátku prosince nalezeno uhynulé sele nakažené africkým morem prasat. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Ochranné pásmo sahá na západě k Hrádku nad Nisou na Liberecku, na východě ke krkonošskému Harrachovu a jižně k Jablonci nad Nisou. Jde o oblast, ve které nebyl dosud zjištěna nákaza africkým morem prasat, nicméně těsně sousedí s pásmem infekce. "Pravidla pro lovce i chovatele prasat v této oblasti proto budou sice mírnější než v pásmu infekce, nicméně přísnější než ve zbytku České republiky. Na rozdíl od pásma infekce není v uzavřeném pásmu nijak omezen pohyb občanů v přírodě a většinu občanů tak opatření nijak nezasáhnou," uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Lovci, kteří budou chtít ve vymezené oblasti lovit divočáky, budou muset nejdříve projít zvláštním školením, které je dostupné i on-line na webu SVS. "Z každého uloveného prasete bude muset lovec odebrat vzorek krve či orgánů a odeslat k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Lovec za to bude moci u Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj nárokovat zástřelné ve výši 1000 Kč za kus," uvedl Vorlíček. Lovcům nařízení ukládá také povinnost aktivně vyhledávat uhynulá či dopravními prostředky sražená divoká prasata a zasílat z nich odebrané vzorky k vyšetření. Za každý uhynulý kus jim bude náležet nálezné ve výši 2000 korun.

"V případě negativního výsledku vyšetření bude lovec moci maso z uloveného kusu zkonzumovat v rámci své domácnosti či dodat do maloobchodní prodejny v pásmu. Naopak dodávání masa z divočáků mimo oblast je výrazně omezeno," dodal Vorlíček.

Pro chovatele prasat domácích v uzavřeném pásmu I stanovuje nařízení omezení, jež se týkají používání steliva či krmiva původem z rizikových oblastí a také striktní dodržování biologické bezpečnosti. "Pokud jde o přesuny prasat z lokálních chovů, ty budou bez omezení v rámci pásma umožněny jen na jatka," uvedl mluvčí SVS. Případná přemístění zvířat mimo pásmo jsou možná jedině na základě výjimky a veterinárního osvědčení vydaného krajskou veterinární správou.

SVS dnes zároveň vydala mimořádná veterinární opatření platná pro celou republiku. Toto nařízení reguluje případné přesuny živých prasat domácích ze zbytku státu na území uzavřeného pásma I.

Související

Více souvisejících

státní veterinární správa africký mor prasat Liberecký kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy