Veterinární správa ruší zákaz venkovního chovu drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od pátku 3. března ruší zákaz venkovního chovu drůbeže. Vyhlásila ho v polovině prosince kvůli šíření ptačí chřipky, nyní se podle veterinářů nákazová situace v ČR zlepšila. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Za letošní rok se potvrdilo 17 ohnisek nákazy, naposledy v Krušovicích na Rakovnicku. 

Loni jich bylo 20 a nákaza zasáhla i největší velkochov v ČR, kde bylo 750.000 nosnic.

Ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán dnes vyzval chovatele, aby si nadále uvědomovali vysoké riziko nákazy, chránili své chovy před kontaktem s volně žijícími ptáky a dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.

Pro chovatele je podle správy vhodné preventivní opatření, například zasíťování výběhů. Je také důležité, aby trus volně žijících ptáků nemohl kontaminovat vodu a krmivo. Proto by se měla voda a krmivo drůbeži podávat v budovách nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva.

Šatrán již dříve uvedl, že v zemích Evropské unie bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Podle veterinární správy se od února nákazová situace zlepšuje v celé Evropě. V lednu bylo potvrzeno 118 ohnisek ptačí chřipky, nejvíce jich bylo v Polsku a ve Francii. V ČR jich bylo 13. V únoru klesl počet ohnisek v Evropě na 62, nejvíce jich bylo hlášeno z Francie. V ČR se v únoru nákaza potvrdila na čtyřech místech.

Ve velkochovu na Tachovsku se nákaza postupně potvrdila ve třech halách, z nichž každá má kapacitu 250.000 nosnic. Z podniku bylo do kafilerie odvezeno zhruba 1000 tun drůbeže a muselo se zlikvidovat sedm milionů vajec. Vyklízení skončilo v polovině ledna a majitel zatím nedokázal odhadnout, jak dlouho potrvá obnova chovu. Podle Českomoravské drůbežářské unie bylo loni v ČR zhruba pět milionů nosnic a vybití tak velkého chovu znamenalo zhruba 15 procent celkového počtu.

Ministerstvo zemědělství odhadlo, že majiteli chovu vyplatí na kompenzaci za vybití chovu 175 až 220 milionů Kč. Náměstek ministra zemědělství Radek Holomčík poslancům na sněmovním zemědělském výboru řekl, že peníze vyčleněné na kompenzace ministerstvu nebudou stačit.

Veterinární správa dříve uvedla, že ptačí chřipka ani prasečí mor nemají vliv na bezpečnost potravin. Ptačí chřipka se může přenášet na člověka, nikdy se nákaza ale nepřenesla konzumací potravin z nakažených zvířat.

Související

Více souvisejících

státní veterinární správa drůbež ptačí chřipka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy