Vězni konečně mohou dostávat náramky, stát za nový systém zaplatí přes 93 milionů

Probační a mediační služba spustila Elektronický monitorovací systém pro trestní justici (EMS), lépe známý jako takzvané „náramky“. První klient ho již má na sobě. Ministerstvo spravedlnosti si od systému slibuje modernizaci trestního práva.

V tiskové zprávě zaslané serveru EuroZprávy.cz o zavedení nového systému informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek neskrývá nadšení. „Snad se po čtrnácti letech a šesti neúspěšných tendrech konečně podařilo najít dodavatele elektronického monitorovacího systému, který zajistí efektivní dohled nad odsouzenými v trestu domácího vězení pomocí takzvaných náramků,“ prohlásil.

Podle něj jde o důležitý krok směrem k modernizaci trestního práva. „Jejich zavedením tak posilujeme alternativní tresty a plníme další z bodů Programového prohlášení vlády,“ připomněl.

Zavedení tzv. náramků proběhlo za pečlivé komunikace s představiteli justice, zejména soudci a státními zástupci, jak upřesnila ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková. „Před spuštěním jsme ho detailně přestavili na seminářích po celé republice a ubezpečili je, že naši vysoce fundovaní pracovníci jsou připraveni dohlížet nad výkonem trestů, které budou uděleny pachatelům s využitím elektronického monitoringu,“ vylíčila.

„Každý funkční nástroj pro Probační a mediační službu, jímž lze moderně kontrolovat plnění alternativních trestů, samozřejmě oceňujeme, protože naší práci podporuje a dělá efektivnější,“ doplnila Matoušková.

Probační a mediační služba smlouvu se společnosti FORSOLUTION CZ uzavřela na dobu sedmi let. Celková cena za dodání, implementaci a podporu provozu systému podle spravedlnosti činí přes 93,5 milionu korun. „V rámci plnění bude možné využívat k elektronickému monitoringu 700 kusů zařízení s příslušným vybavením. Dále bude možné rozšířit počet zařízení o 1000 kusů dalším nákupem, který umožňují vzájemné smluvní podmínky,“ bilancuje ministerstvo.

První náramek obdržel ve středu 19. června klient Probační a mediační služby na území hlavního města Prahy, uzavírá resort spravedlnosti.

Související

Více souvisejících

Věznice

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 41 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy