Vláda našla shodu na zvýšení příspěvku na péči. Chce také zavést doplatek

Vládní koalice našla shodu ohledně zvýšení příspěvku na péči, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Poskytovaná částka by tak mohla stoupnout od poloviny příštího roku. Resort zároveň plánuje zavedení doplatku k příspěvku. 

Ministerstvo připomnělo, že s ohledem na vyšší výdaje domácností už dříve zvýšilo příspěvek na mobilitu a na energie lidem závislým na podpoře dýchání. Lidé s postižením vyžadujícím osobní asistenci v rozsahu nad 80 hodin za měsíc mohou zároveň využít speciální dotační titul. 

Financovány jsou z něj hodiny asistence u jednotlivce do 372 hodin měsíčně, což je ve výsledku 12 hodin asistence denně. Platí se tak maximálně 80 hodin měsíčně a hodiny navíc jsou za symbolickou korunu za hodinu. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) má v plánu současně nastavit i valorizačního mechanismus, který by tyto dávky valorizoval automaticky.

Ministerstvo také sdělilo, že pracuje na zavedení nové speciální dávky. Šlo by o doplatek k příspěvku na péči, který by byl určen pro pro příjemce s objektivně nedostatečnou stávající výší příspěvku. 

Výše příspěvku na péči činí u osob do 18 let podle jednoho ze čtyř stupňů závislosti od 3300 přes 6600 a 13 900 až maximálně 19 200 korun za kalendářní měsíc. U dospělých je výše odstupňována následovně: 880 Kč, 4400 Kč, 12 800 Kč a 19 200 Kč. 

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Příspěvek na zaměstnávání postižených vzroste na 14 200 korun, oznámil Jurečka

Příspěvek od státu na výdělek lidí s handicapem se od října zvedne o 600 korun. Firmy s více než polovinou postižených pracovníků tak mohou měsíčně na zaměstnance získat místo nynějších nejvýš 13.600 korun až 14.200 korun. Počítá s tím nařízení, které dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Více souvisejících

invalidé Ministerstvo práce a soc. věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 42 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy