Všechen alkohol by měl podléhat dani ve stejné výši, míní dvě pětiny Čechů

V Česku si asi dvě pětiny lidí myslí, že všechen alkohol by měl být zdaněn spotřební daní ve stejné míře, tedy pevnou částkou za gram alkoholu. Podobné procento lidí zároveň nemá na tuto problematiku jasný názor. 

Vyplývá to ze šetření agentury Ipsos pro Unii výrobců a dovozců lihovin, kterého se zúčastnilo 1100 lidí.

Vláda v nejnovější úpravě úsporného balíčku, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí, upravila plán růstu spotřební daně z lihovin. V příštích dvou letech by se sazba měla ročně zvýšit o deset procent a v roce 2026 pak o pět procent. Původní tempo zvyšování daně mělo být pozvolnější. 

Průzkum ukázal, že zachování nulové spotřební daně na tichá vína je pro téměř polovinu respondentů, konkrétně 49 procent, špatným rozhodnutím vlády. Jen 17 a půl procenta oslovených jej považuje za správné. 

Z lidí, kteří považují nezdanění tichého vína za chybu, je téměř polovina přesvědčena, že jde o zásluhu vinařské lobby. Podobné procento dotázaných míní, že nedává smysl, aby se víno, co se daňové zátěže týká, lišilo od ostatních alkoholických nápojů. 

Související

Více souvisejících

Alkohol Daně průzkumy

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 43 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

Jak jednou skončí válka na Ukrajině? Scholz nevěří, že Putin myslí své návrhy vážně

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy