Praha - Kouření v restauracích by mohlo být v Česku zakázáno od ledna 2016, stejně jako prodej tabáku a alkoholu v automatech či na internetu. Restaurace by musely nabízet jeden nápoj bez alkoholu levnější než stejně velký alkoholický nápoj. Mohla by to být třeba kohoutková voda, kterou už teď třetina restaurací v nabídce má. Počítá s tím návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, který chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předložit do konce roku vládě.
Ministerstvo převzalo návrh zákona z dob, kdy resort vedl Leoš Heger (TOP 09), chystá v něm ale některé změny. Podle zjištění ČTK by se například zákaz kouření v restauracích neměl týkat elektronických cigaret. Proti původnímu textu by nemusel také být zaveden zákaz vstupu lidí pod vlivem alkoholu na kulturní akce. Kouření ve zdravotnických zařízeních by bylo zakázáno s výjimkou uzavřených oddělení psychiatrie a oddělení pro léčbu závislosti. Kouřit by se tedy nesmělo ani ve venkovních areálech nemocnic.
Celkově úprava podle dostupných informací zachovává původní zaměření na ochranu dětí a nekuřáků. U dětí se týká i zvýšené ochrany před alkoholem a drogami. Za prodej alkoholu a tabáku dětem by hrozila až dvoumilionová pokuta, za prodej dospívajícím jeden milion. Za umožnění kouření na místě, kde je to zakázané, by byla pokuta 30.000 korun.
V ČR ročně zemře na následky kouření 18.000 lidí. Kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic a desetkrát zvyšuje u kuřáků riziko mrtvice či infarktu. V Česku kouří zhruba 30 procent lidí, tři čtvrtiny začaly před dovršením 18 let, zkušenosti s kouřením má polovina třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých, pravidelnými kuřáky je 18 procent patnáctiletých.
Podle statistik každý Čech, včetně novorozených dětí, vypije za rok deset litrů čistého alkoholu. Alespoň jednou v životě pilo alkohol 98 procent šestnáctiletých, pravidelně pije 60 procent. I když je v ČR prodej alkoholu do 18 let zakázán, v obchodě si ho koupilo 61 procent dospívajících, v restauraci 77 procent. Dvě třetiny dětí pily alkohol před dosažením 13 let.
Navrženým zákazem prodeje alkoholu a cigaret v prodejních automatech a na internetu se dostupnost pro děti a dospívající omezí. Nově by také lékaři dostali ze zákona povinnost provést tzv. krátkou intervenci, tedy poučit pacienty, včetně dětských, o rizicích tabáku, alkoholu a drog, včetně nabídky léčby těm, kteří už jsou závislostí ohroženi.
Související
Česko začalo regulovat psychomodulační látky
Do Česka dorazí 125 tisíc vakcín proti žloutence, oznámilo ministerstvo
ministerstvo zdravotnictví , Restaurace , Alkohol
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 2 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
O Velikonocích se letos poprvé přizpůsobily výplaty důchodů státním svátkům. V květnu se tato situace bude opakovat. Dva výplatní termíny budou jiné, vyplývá z informací na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Zdroj: Jan Hrabě