ROZHOVOR | Blatného odchod je spekulací, za pomalou vakcinací stojí výroba. Analýzy netajíme, říká Peterová

ROZHOVOR – Údajně připravovaný odchod ministra zdravotnictví Jana Blatného z funkce pokládá za pouhou spekulaci. Proto tisková mluvčí resortu Barbora Peterová nehodlá komentovat informaci, kterou mají disponovat zdroje diskuzního televizního pořadu Otázky Václava Moravce. „Nebudeme na zmíněnou zprávu nikterak reagovat,“ říká Peterová. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz odmítá kritiku za pomalou vakcinaci proti covidu-19. „Vše je odvislé podle toho, jak chodí dodávky vakcín. Jedná se totiž o výrobní proces, na který bohužel ministerstvo nemá přímý vliv.“

Její šéf je pod tlakem. Od ministra zdravotnictví Jana Blatného navíc odcházejí odborníci. Minulé úterý například rezignoval na post náměstka pro zdravotní péči Aleksi Šedo a mimo jiné jako důvod uvedl, že ministr s ním téměř nehovořil. Tisková mluvčí Barbora Peterová však tvrdí, že z jejího pohledu nemá ministr s komunikací vůbec žádný problém. „Jako jeho mluvčí jsem s ním v dost čilém kontaktu, ať už osobně během dne anebo prostřednictvím komunikačních sociálních platforem či obyčejných textových zpráv. Často spolu řešíme operativní věci,“ tvrdí Peterová, která několik měsíců mluvila také za první menšinový kabinet Andreje Babiše.

Bývalá redaktorka České televize popírá, že by propagace na vakcinaci proti covid-19 vázla. Kampaň na očkování spustí ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí až ve chvíli, kdy bude k dispozici dostatek vakcinační látky. „Poté ji rozjedeme. Zatím propagaci připravujeme. Práci jsme si rozdělili do dvou částí. Ministerstvo zdravotnictví má na starosti nákup mediálního prostoru a Úřad vlády České republiky chystá kreativní stránku, jejíž finální návrh by se tento týden měl vybírat,“ míní exmluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Rodačka z Trutnova rezolutně odmítá, že by spolupráce se Semantic Visions, která bojuje proti dezinformacím, byla tajná. A to i přesto, že její vypracované dokumenty týkajících se falešných zpráv na téma koronaviru se nikde veřejně neobjevují, ačkoli ministerstvo zdravotnictví si práci u společnosti objednalo. „Výsledky analýz nejsou tajné, ale jedná se o výstup ze třetí strany, který jsme si objednali, a z hlediska autorského zákona nám nepřísluší zpracované informace předávat někam dále. S analýzami samozřejmě pracujeme, například na tiskových konferencích,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Barbora Peterová.

FINÁLNÍ NÁVRH KREATIVNÍ KAMPANĚ BUDE BRZY VYBRÁN

Paní Peterová, podle zdrojů diskuzního televizního pořadu Otázky Václava Moravce má současný ministr zdravotnictví Jan Blatný v čele resortu do 14 dní skončit. Nahradit by jej měl buď premiér Andrej Babiš anebo Roman Prymula, Blatného předchůdce. Jak moc je tedy aktuální odchod nynějšího ministra zdravotnictví?

Na uvedené spekulace určitě nebudeme nikterak reagovat.

A můžete alespoň potvrdit zprávu webu Neovlivni.cz, podle něhož měl v minulosti Jan Batný už dvakrát sám zvažovat, že na post rezignuje? A to pokaždé, když hrozilo, že by měl spolupracovat s Romanem Prymulou.

Rovněž i tady platí, že se jedná o spekulace, které nebudeme komentovat.

Co je v současnosti největším problémem ministerstva zdravotnictví, je například primární potíží vakcinace proti covidu-19, která není připravena tak, jak měla být?

Vše je odvislé podle toho, jak chodí dodávky vakcín. Distribuce samozřejmě není ideální. Všichni bychom si asi přáli, aby dodávky byly větší a častější. Ale musíme si uvědomit, že frekvenci dodávek ani ministerstvo zdravotnictví neovlivní. Jedná se totiž o výrobní proces, na který bohužel náš resort nemá přímý vliv.

Proč se doposud nerozběhla kampaň na očkování? Vyskytla se snad nějaká překážka?

Nedomnívám se, že by nás potkal nějaký problém. Kampaň se připravuje, rozdělili jsme ji do dvou částí. Ministerstvo zdravotnictví má na starosti nákup mediálního prostoru a Úřad vlády České republiky chystá kreativní stránku, jejíž finální návrh by se tento týden měl vybírat. Vše jsme si zanalyzovali tak, aby práce byla rozdělena co nejefektivněji. Každý tak ví, za jakou část odpovídá, aby na jednom člověku či resortu nebylo stanovených úkolů příliš. A ve chvíli, kdy tady bude dostatek vakcín, aby bylo možné očkovat širokou veřejnost, pak kampaň bude připravena. Ale už nyní se snažíme oslovovat mladé. Na sociálních sítích jsme rovněž rozjeli kampaň proti dezinformacím. Lidé nás kritizovali, proč nyní cílíme na mladou populaci, která ještě očkovaná není, ale je nutné, aby i tato generace dostala očkování do podvědomí. Obecně však platí, že kampaň se rozjede, až bude k dispozici dostatek vakcín. A to bude moment, kdy propagaci spustíme. Proto zatím ještě neběží.

V úterý z ministerstva zdravotnictví odešel náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který mimo jiné jako důvod pro svou rezignaci uvedl, že šéf resortu Jan Blatný s ním téměř nehovořil. Postřehla jste, že by pan ministr měl s komunikací obtíže?

Pokud budu hovořit za sebe, tak nemám pocit, že by pan ministr nekomunikoval. Jako jeho tisková mluvčí jsem s ním v dost čilém kontaktu, ať už osobně během dne anebo prostřednictvím komunikačních sociálních platforem či obyčejných textových zpráv. Často spolu řešíme operativní věci. A tak se opravdu nedomnívám, že by pan ministr nechtěl komunikovat. Samozřejmě ale mluvím jen ze svého pohledu.

AUTORSKÝ ZÁKON NEDOVOLUJE DOKUMENTY PŘEDÁVAT DÁLE

Ministerstvo zdravotnictví bojuje proti dezinformacím ohledně onemocnění covid-19, a proto jste si objednali vypracování analýz od společnosti Semantic Visions, která se zaměřuje na monitorování falešných zpráv. Proč jsou ale dokumenty neveřejné?

Výsledky analýz nejsou tajné, ale jedná se o výstup ze třetí strany, který jsme si objednali, a z hlediska autorského zákona nám nepřísluší zpracované informace předávat někam dále. V žádném případě není v tomto případě nic tajné. S analýzami samozřejmě pracujeme, ale není v naší gesci, abychom získané zprávy dokonce vydávali. Takový krok musí udělat jedině Semantic Visions.

Dobře, ale nemůže zmíněný postup u veřejnosti vyvolávat určité pochybnosti v transparentnosti. Jen připomenu, že za padesát tisíc korun bez daně má váš resort po dobu dvou měsíců dostávat jednou týdně takzvaný report, denně zásilku aktuálních zpráv a „online přístup do aplikace webového rozhraní služby“.

Nevím, k jakým nejasnostem by mělo docházet, protože, jak už jsem uvedla, ministerstvo nic netají. To je váš postoj. S objednanými materiály normálně pracujeme.

Kde konkrétně je tedy využíváte?

Například každý týden se na tiskové konferenci snažíme dezinformace vyvracet. Zpracované analýzy pro nás slouží jako podklady pro naši každodenní práci. Rozhodně bych si netroufala tvrdit, že něco tajíme.

Související

Shromáždění civilistů krátce předtím, než na ně spustili američtí vojáci palbu. (16. března 1968, Vietnam) Rozhovor

„Vietnamské Lidice“. Masakr v Mỹ Lai byl výbuch bezbřehého násilí, hodnotí historik Crhák

Uplynulo 55 let od chvíle, kdy příslušníci 23. pěší divize americké armády podnikly zásah v jihovietnamské vesnici Mỹ Lai. Na místě zůstalo několik stovek mrtvých civilistů, mnoho z nich bylo před smrtí mučeno či vystaveno sexuálnímu násilí. Přestože se jednalo o největší známý zločin vietnamské války, který vyčníval formou i rozsahem, podobné události ji provázely od počátku, jen díky svému menšímu měřítku nepřitáhly takovou pozornost, upozorňuje historik Národního muzea Ondřej Crhák. 
Antoaneta Barta si podává ruku s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským. Rozhovor

V Praze pozvali Rumunsko do NATO. Je to naše největší bezpečnostní záruka, říká velvyslankyně Barta pro EZ

Velvyslankyně Rumunska v Praze Antoaneta Barta v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala bezpečnostní situaci na hranicích s Ruskem v regionu, vzájemné vztahy České republiky a Rumunska a spolupráci na nejvyšších diplomatických úrovních. Právě na summitu v Praze roku 2002 Rumunsko obdrželo pozvánku do řad NATO a ministři zahraničních věcí se při příležitosti dvacátého výročí sešli loni v srpnu. Barta také zdůraznila, že Rumunsko pevně stojí za svými moldavskými sousedy, kteří čelí ruské hrozbě.

Více souvisejících

rozhovor Barbora Peterová ministerstvo zdravotnictví Jan Blatný očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zdravotnictví Semantic Visions dezinformace

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy