Vysoké počty nově pozitivních jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odrazem masivního setkávání o Vánocích. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19.000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích.
V úterý přibylo v Česku 17.278 nakažených novým koronavirem, dosud nejvíc od začátku epidemie.
"Po vánočním období dochází pochopitelně k nárůstu počtu nakažených. Je to odraz masivního setkávání rodin v průběhu Vánoc. Já to nekritizuji, jenom to konstatuji," uvedl ministr. Ve Sněmovně 22. prosince jako důvod odkladu zpřísnění opatření až na dobu po svátcích uváděl Blatný právě to, aby se lidí mohli o Vánocích setkat s příbuznými.
Bohužel roste počet nákaz v rodinách a mezi seniory. Jedná se o důsledek setkávání během Vánoc. Prosím dodržujte i nadále pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 6, 2021
Sociolog Daniel Prokop na twitteru napsal, že před Vánoci kontakty stagnovaly a podle předběžných dat z průzkumů o svátcích díky omezení práce silně poklesly. "Kdybychom před svátky nerozvolnili a fungovala chytrá karanténa, mohlo to epidemii i utlumit. Takto se asi přenesla do rodin," uvedl Prokop.
Je to trochu jinak. Před Vánoci kontakty stagnovaly. Dle předběžných dat (nyní sbíráme) o Vánocích silně poklesly - omezení práce. Kdybychom před svátky nerozvolnili a fungovala chytrá karanténa, mohlo to epidemii i utlumit. Takto se asi přenesla do rodinhttps://t.co/Rriy4doENX https://t.co/zLCE1t1NTa pic.twitter.com/Qeoe5dP1tV
— Daniel Prokop (@dan_prokop) January 6, 2021
Vysoké počty nově nakažených jsou podle Duška způsobeny nejen komunitním šířením epidemie. Dalším důvodem je podle něj dobrovolné antigenní testování, díky němuž se daří odhalit zhruba čtvrtinu nových případů denně. "Dnes by bez nich bylo asi 12.000 pozitivních, ne 17.200," dodal. Roste podle něj podíl seniorů mezi nakaženými, lidé nad 65 let mají až třetinové riziko, že kvůli covidu-19 skončí v nemocnici.
Antigenních testů se provádí v posledních dnech zhruba stejně jako standardních testů PCR. Protože na ně chodí většinou lidé bez příznaků, zatímco na PCR chodí lidé poslaní lékařem či hygienou, zachycují často bezpříznakové přenašeče nemoci.
Reprodukční číslo, které udává kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, je podle Duška zhruba 1,2 až 1,3. Prediktivní modely se podle ministra musely upravit na základě toho, že lidé opatření méně dodržují. "Lidé přestali opatření respektovat. To nakonec vedlo i k tomu, že se opatření musela zpřísnit," řekl k tomu Blatný.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Jan Blatný , Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) , Ladislav Dušek , ministerstvo zdravotnictví , Vánoce
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
před 2 hodinami
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
před 3 hodinami
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
před 4 hodinami
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
před 5 hodinami
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
před 6 hodinami
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
před 8 hodinami
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
před 9 hodinami
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
před 10 hodinami
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 12 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem využije jeden z nejvýznamnějších diplomatických nástrojů. Během nadcházejícího summitu zemí G7 plánuje uspořádat soukromou večeři pro dva v honosném prostředí paláce ve Versailles.
Zdroj: Libor Novák