Česko opsalo očkovací strategii od Německa, navíc špatně

Česká republika se při přípravě strategie očkování proti koronaviru ve značné míře inspirovala textem, který o měsíc dříve připravilo Německo. Uvedl to dnes zpravodajský server Seznam Zprávy, podle kterého ale v české verzi některé klíčové pasáže a analýzy chybějí. Zásadní rozdíl je podle serveru v počtu vakcín, Česko má v přepočtu na obyvatele objednáno od výrobců zhruba desetkrát méně vakcín než Německo. V české strategii nejsou na rozdíl od německé také informace týkající se bezpečnosti vakcín.

Český dokument uvádí, že v první vlně ministerstvo zdravotnictví objednalo přes Evropskou komisi deset milionů dávek pro 6,9 milionu lidí a zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes novinářům řekl, že nyní má Česko objednáno 12 milionů dávek. Německo v dokumentu píše, že zatím počítá s 800 miliony dávek, neuvádí ale, pro jaký počet lidí s nimi počítá ani jaká je jejich cena. Německo má zhruba 83 milionů obyvatel.

Další rozdíl je podle serveru v kapitole, která řeší, kdo vakcínu dostane jako první a proč. Německá strategie se v postupu opírá o analýzu a doporučení Stálé komise pro očkování Institutu Roberta Kocha. Česká strategie se podle serveru neodkazuje na nic. "My jsme českou strategii dostali pouze k připomínkování, spolupracovali jsme na tom pouze okrajově, jestli takový nějaký dokument u nás existuje, to se našeho ústavu neptejte," řekl serveru ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.

Detailní analýza není podle serveru Seznam Zprávy uvedena ani v kapitole týkající se bezpečnosti vakcín. V českém plánu je v kapitole o sledování nežádoucích účinků napsáno pouze to, že pro monitoring a zaznamenávání proočkovanosti má sloužit Informační systém infekční nemoci, tzv. ISIN, a centrální úložiště dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Naproti tomu Německo chce bezpečnost vakcín sledovat například pomocí mobilních aplikací v telefonech, případových studií v nemocnicích a pomocí dat získaných od pojišťoven. Rizika hodlá sousední země průběžně vyhodnocovat a postupovat podle toho v jednotlivých fázích očkování.

Podle zdrojů Seznam Zpráv z ministerstva zdravotnictví i Státního ústavu pro kontrolu léčiv je česká varianta problematická. ISIN je totiž systém, kam lékaři uvádějí veškerá data o pacientech, osobní údaje, anamnézy a monitoring takových informací by byl snadno zneužitelný.

Očkovací strategii schválila vláda 7. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný serveru sdělil, že se strategie nyní aktualizuje. Vedoucí mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví Kateřina Baťhová serveru řekla, že experti při přípravě pracovali s německou a rakouskou strategií. "Lidé z mého odboru prostě sehnali německou strategii a také rakouskou, najali jsme překladatelskou agenturu, no a přeložené jsme to pak dali našim expertům jako podklad, dál už o tom nevím," řekla serveru Baťhová.

První dávky vakcíny by do Česka měly dorazit 26. prosince, půjde zhruba o 9750 dávek. Další dodávka asi 20.000 dávek se čeká před koncem roku a pak budou pokračovat v týdenních intervalech.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Německo očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy