Další polní nemocnice by případně mohla vzniknout v Ostravě

Moravskoslezský kraj má místo pro případnou polní nemocnici. Mohla by být na ostravském výstavišti, problém je ale zatím nedostatek personálu. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu kraje řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Zatím nejsme v situaci, že bychom museli budovat polní nemocnice. Nicméně už máme vytipovány lokality, které bychom k tomuto účelu mohli využít," uvedl Vondrák.

Podle něj už konkrétní místo pro polní nemocnici dnes kraji nabídl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Umístěna by tak případně mohla být na výstavišti Černá louka. "S tímto jsou ale svázány další podmínky, které je třeba zajistit. To znamená, že lůžka musí být vybavena kyslíkem," uvedl Vondrák. Řekl, že kraj lahve s kyslíkem již zakoupil.

Podle hejtmana je ale největším problémem to, že v kraji chybí zdravotnický personál, covidem-19 je ho v regionu nakaženo zhruba deset procent. "Nemůžete provozovat polní nemocnici, pokud nemáte k tomu odpovídající personál. Dokud nebudeme mít personál, tak nemá smysl hovořit o jakékoliv polní nemocnici, protože nemá, kdo by u těch pacientů v těch polních nemocnicích byl," doplnil Vondrák.

Kraj podle něj čeká, jak se situace vyvinet. Řada zdravotníků se po prodělaném onemocnění začíná vracet zpět. "Až budeme mít dostatek personálních kapacit, pak se samozřejmě můžeme bavit o případných polních nemocnicích," řekl hejtman.

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem. Je to méně než v sobotu, kdy mělo pozitivní test 1119 osob. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 26.664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény.

"Situace je těžká, pořád tady máme velké nárůsty nakažených," uvedl Vondrák. Podle něj má nyní reprodukční číslo v kraji hodnotu 1,1. "Je u nás v kraji relativně přijatelné. Uvidíme, jak se bude dál situace vyvíjet, protože pravda je taková, že v neděli provedené testy ukazují na to, že 40 procent z těchto testů je pozitivních. To znamená, že v populaci je mnohem více nakažených, než jsme si byli ochotni připustit," doplnil hejtman.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice Ostrava Ivo Vondrák (hejtman) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 38 minutami

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

Příběh Sherlocka Holmese se začal psát před 165 lety. Narodil se Arthur Conan Doyle

Kdo by neznal proslulého detektiva Sherlocka Holmese, hrdinu knih i filmů. Tuto postavu stvořil britský spisovatel Arthur Conan Doyle, který se narodil přesně před 165 lety.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy