Děti při návratu do škol testujte PCR testy ze slin, ne antigenními testy, vyzvala ODS

Zástupci pražské ODS požadují změnu plánovaného testování dětí na covid-19 při návratu do škol. Podle občanských demokratů by měly být místo antigenních testů použity pravidelné PCR testy ze slin prováděné doma.

Prokázala to pilotní testování dětí v pražských školách, sdělila dnes ČTK mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Zkušební testování dětí se uskutečnilo kupříkladu na školách v Praze 6 nebo 9. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje. Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat od 12. dubna. Antigenní testy jsou levnější než PCR a dříve je znám výsledek, jsou ale méně přesné.

"Pilotní testování ukázalo, že je nutné vynechat nepříjemný stěr z nosu. Pravidelné PCR testy ze slin, prováděné v domácím prostředí a jejich vyhodnocování metodou poolování, může přinést optimální a všemi akceptovatelné řešení, které dokáže odhalit spolehlivě i nebezpečné mutace, kterých se vláda bojí," uvedla radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS).

K obdobnému závěru došla při pilotním testování radnice Prahy 9. Předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík kritizuje postup vlády i kvalitu státem koupených testů. "Ministr školství (Robert) Plaga, který má spolu s ministrem zdravotnictví (Janem) Blatným přijít s konkrétním plánem a předložit jasná a přesvědčivá data, nechává místo toho ministra vnitra (Jana) Hamáčka objednávat nekvalitní a levné antigenní testy pro naše děti," uvedl Portlík.

ODS kritizuje i délku uzavření škol. "U dětí v lepším případě dochází ke ztrátě motivace a nedostatku radosti. Chybí jim sociální kontakty, zdravé konflikty, pociťují prázdnotu a nudu. V horším případě se prohlubují deprese a úzkosti, roste riziko sebepoškozování a sebevražd, především u náctiletých," uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Testování dětí v uplynulých týdnech vyzkoušel magistrát spolu s některými městskými částmi. Například v Praze 9 žáci ZŠ Litvínovská a MŠ Velvarská dostali od radnice testy domů. V případě negativního testu mohly děti do školy. Formulář s výsledkem odevzdaly ve škole. Rozdíly v senzitivitě PCR a antigenních testů se prý pohybovaly v řádu desítek procent. Představitelé magistrátu na začátku března řekli, že by rovněž uvítali užití PCR testů místo těch antigenních.

Testování dětí řešili v uplynulých týdnech také poslanci. Ministr Plaga před asi 14 dny ve Sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také spolehlivější testy PCR.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese a ostatní se učí na dálku. Ministerstvo školství má podle Plagy vše pro návrat žáků do škol připravené. V únoru školám poslalo 3,5 milionu respirátorů, tedy deset kusů na zaměstnance. Počítá s testováním dvakrát týdně antigenními testy a vyjednalo přednostní očkování pracovníků škol.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ODS Školství

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy