Do Německa by mohlo jen 10 pacientů, uvedl náměstek ministra

Německo by mohlo přijmout jen deset českých pacientů s koronavirem, zatímco v Česku jek dnešnímu poledni rezerva 218 intenzivních lůžek. Podmínkou Němců by navíc bylo, aby převezení pacienti neměli britskou mutaci. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

Jeho šéf Jan Blatný (za ANO) v posledních dnech čelil kritice, že transport pacientů z přetížené chebské nemocnice do sousední země odmítl.

K převozu pacientů z přetížené nemocnice v Chebu do blízkého Německa vyzval vládu mimo jiné Karlovarský kraj, vznikla i petice obyvatel.

Ministrův náměstek Černý dnes řekl, že převozy by byly jen symbolickým gestem, protože z jednání s Německem vyplynulo, že můžou pro české pacienty nabídnout minimum lůžek. Česká strana by navíc musela prokázat, že pacienti nemají britskou mutaci koronaviru, která se podle odborníků šíří rychleji než původní typ.

Blatný s dalšími zástupci resortu včetně Černého chebskou nemocnici ve čtvrtek navštívili. Podle náměstka má nemocnice objektivně problémy jako nedostatek lékařů na interním oddělení, ale při návštěvě vyšly najevo i jiné věci. "V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje," uvedl Černý. Dodal, že v Česku je dostatečná kapacita volných lůžek, aby bylo možné zajistit místo pro všechny pacienty ze všech krajů.

Situace v nemocnici Cheb je týdny vypjatá. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého prošlo za leden zdejším oddělením ARO 50 pacientů, před covidem to bylo okolo 160 pacientů ročně. I lůžka JIP jsou přetížená. Běžně je na nich asi 25 lidí měsíčně, v lednu 61. Ministerstvo v pátek organizovalo převozy 25 lidí z Chebu a Sokolova sanitkami do nemocnic v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji. Podle dřívějších vyjádření Blatného a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) lze k převozům využívat také vrtulníky.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví Vladimír Černý (anesteziolog) Německo Nemocnice Cheb

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy