Na konci října může být podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) při podobné rychlosti šíření epidemie kolem 2000 nových případů prokázané nákazy koronavirem denně. V pondělí to bylo přes 800. ČT a ČTK to dnes řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Vychází z realistického ze tří připravených scénářů, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani horší mutací koronaviru.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že nárůst nových případů je pozvolný. Zůstanou proto stávající protiepidemická opatření, neplánuje jejich zpřísnění ani rozvolnění.
"Nárůst není zdaleka tak výrazný v rámci hospitalizací. Je to jednoznačně výsledek vakcinace," doplnil ministr. V současné době v nich je kolem 200 pacientů a 53 na jednotkách intenzivní péče. Modely ÚZIS odhadují, že na konci měsíce to může být celkově asi 500 pacientů.
"Důležitá je struktura těch nově nakažených lidí. Pokud by to bylo jako teď, kdy významnou část tvoří velmi mladí ve věku šest až 19 let, nehrozilo by zahlcení nemocnic a omezení ostatní péče," řekl Dušek. Podle něj ale přibývá nakažených i mezi staršími věkovými skupinami včetně seniorů. Velkou část z nich ale chrání před závažným průběhem očkování.
Přibývá podle něj i případů, kdy se nákaza - zejména u seniorů nebo chronicky nemocných - objeví u lidí s dokončeným očkováním. Tvoří zhruba 20 až 25 procent případů nových nákaz. Lidé, kteří jsou očkovaní, ale méně často chodí na testy, nemusí je na rozdíl od neočkovaných podstupovat kvůli návštěvě kulturních či sportovních akcí nebo cestování. Obvykle ho podstupují jen kvůli příznakům nebo kontaktu s nakaženým.
"Před těžkým průběhem ale očkování chrání z více než 90 procent," dodal. Z pacientů na jednotkách intenzivní péče je neočkovaných 95 procent. Zbývajících pět procent jsou velmi vážně nemocní nebo ve vysokém věku. "U hospitalizací neplatí ten argument, že netestujeme očkované," dodal ministr. Podle něj se navíc v posledních dnech objevuje více registrací zájemců k očkování.
Právě nejvíce rizikové skupiny postupně získávají nárok na další dávku očkování, která jejich odolnost posílí. Od druhé dávky musí uplynout osm měsíců. V ČR ji má zatím asi 7500 lidí z 40.000, kterým tato lhůta uplynula. Evropská agentura pro lékové přípravky (EMA) v pondělí schválila u vakcíny Pfizer/BioNTech podání třetí dávky po půl roce. Dušek předpokládá, že podobně zareaguje Česko.
Přestože tisíce lidí už mají tři dávky očkování, stále zbývá asi 33 procent starších 16 let, kteří se očkovat nenechali. Dalších několik procent chrání prodělání nemoci, stále ale podle Duška zbývá asi 415.000 nechráněných seniorů nad 60 let, kteří jsou vážným průběhem ohroženi nejvíc. " Podle populačních statistik více než 60 procent těchto osob trpí jednou či více chronickými chorobami, které jejich zranitelnost zvyšují," uvedl.
Kromě realistického scénáře ÚZIS pracuje s optimistickou a pesimistickou variantou. Optimistický scénář by vyžadoval zvýšení proočkovanosti populace až na 80 procent, pesimistický modeluje vznik nové varianty koronaviru, na kterou by očkování tolik nezabíralo.
Proti loňskému podzimu jsou počty nově nakažených i hospitalizovaných výrazně nižší. Na začátku října 2020 bylo za týden přes 150 nových případů na 100.000 obyvatel, letos je to 40. Loni bylo v nemocnicích najednou kolem 1150 osob, letos kolem 200.
Současné reprodukční číslo je 1,3. Pokud by se zvýšilo na 1,4 mohlo by být 2000 nových případů denně už v polovině října a na konci měsíce přes 5600.
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Ladislav Dušek , Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 1 hodinou
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
16. března 2026 22:03
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
16. března 2026 21:27
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
O českém hokejovém obránci Radku Gudasovi se dlouhodobě ví, že pro tvrdé střety nikdy nechodí daleko. Na nedávných zimních olympijských hrách jeho tvrdost poznal kapitán Kanady Sidney Crosby. Nyní v rámci kanadsko-americké NHL poznal tuto tvrdost americký kapitán Toronta Austona Matthewse. Nutno však říct, že tentokrát Gudas svou tvrdost přehnal, jelikož se jednalo o tvrdý faul kolenem, po němž český reprezentant zaslouženě vyfasoval trest do konce zápasu, stejně tak jako další trest ze strany oddělení pro hráčskou bezpečnost. Gudas se nyní také stal terčem útoků ze strany fanoušků, kteří volají i po jeho konci v nejslavnější hokejové soutěži.
Zdroj: David Holub