Firma Sanofi Pasteur dodala do České republiky 427.000 balení letošní vakcíny proti chřipce, jde o čtyři pětiny letošní dodávky. V prvním zářijovém týdnu začne s její distribucí lékařům. Proti loňskému roku bude dodaných dávek o čtvrtinu víc, informovala dnes firma v tiskové zprávě. Svaz zdravotních pojišťoven minulý týden informoval, že je objednáno 850.000 vakcín, o třetinu víc než loni.
"Zbývající objem vakcín, až do výše celkového závazku firmy Sanofi Pasteur 520.000 balení bude k dispozici v České republice ve druhé polovině září," uvedl tiskový mluvčí Sanofi CZ/SK Libor Kytýr.
Předobjednávky od praktických lékařů podle něj na letošní sezónu zahájila firma už v prosinci 2019. "V návaznosti na vzrůst poptávky v souvislosti s pandemií covid-19 byl sběr předobjednávek vakcín prodloužen až do vyčerpání celkového objemu plánovaného dovozu do České republiky, k němuž došlo v květnu 2020," dodal mluvčí. Podle praktických lékařů je zájem o očkování proti chřipce letos výrazně vyšší než v posledních letech, kdy Česko patřilo k zemím s nejnižší proočkovaností. Nechávalo se očkovat asi osm procent populace a pětina mezi seniory.
Očkovat proti sezonní chřipce se začíná v říjnu. Lidé z rizikových skupin a senioři nad 65 let mají očkování zdarma, ostatním přispívají zdravotní pojišťovny. Opakovat se musí každý rok, protože odborníci každý rok složení vakcíny přizpůsobují tomu, jaké typy viru budou podle jejich odhadů kolovat.
Odborníci varují před tím, že nemocní s vážným průběhem chřipky i vážným průběhem covidu-19 potřebují v nemocnicích stejná lůžka s kyslíkem nebo plicními ventilátory. Může jich být proto při souběhu případné druhé vlny pandemie koronaviru a sezonní chřipky nedostatek. Lidé nemocní chřipkou budou navíc oslabení a případná nákaza koronavirem pro ně může být rizikovější. Šíření respiračních chorob by mohlo zmírnit nošení roušek, které bude od září budou povinné ve veřejné dopravě, na úřadech, v divadlech či kinech a nadále ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
Očkování proti covidu-19 zatím nikde mezinárodně schváleno nebylo. Dokončení vakcíny oznámilo Rusko. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je asi šest nadějných vakcín, u nichž se očekává dokončení testování do konce roku.
Související
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
chřipka , očkování , Zdravotnictví , Sanofi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 1 hodinou
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 2 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 3 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 3 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 4 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 5 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 5 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 6 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 7 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 8 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
Írán důrazně varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a Izrael před jakýmikoliv útoky v době, kdy se země připravuje na státní pohřeb nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Tento klíčový představitel přišel o život při náletech hned v první den války. Teherán dal jasně najevo, že jakékoliv vojenské akce během smutečních obřadů narazí na okamžitou a velmi tvrdou odvetu.
Zdroj: Libor Novák